Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Ceny mieszkań coraz niższe. Deweloperzy ograniczają inwestycje

• 22 lutego 2013 • Komentarze (0)

Badania potwierdzają, że w IV kwartale ubiegłego roku deweloperzy oddali do użytku blisko 50 tys. nowych mieszkań, a to znacznie więcej niż w okresie od lipca do września. Zdaniem analityków – nagły skok, który był spowodowany wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej minął i dziś spółdzielnicy i inwestorzy wyraźnie stłumili swoją działalność.

rynek nieruchomości w mieście Warszawie

fot. flickr.com | aut. hsivonen

Z raportu opublikowanego przez system Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (zobacz także: Raport AMRON SARFiN) wynika, że zima wyraźnie nie sprzyjała inwestorom i ilość rozpoczętych projektów w ostatnim kwartale 2012r. była znacznie mniejsza niż w kw. I, II i III. Warto podkreślić, że analogicznie – ilość budów, które ruszyły w tym samym okresie jeszcze 2 lata temu była o ok. 26 % wyższa.

Pogarszającą się sytuację na rynku można zaobserwować również biorąc pod uwagę liczbę wydanych pozwoleń na budowę, a tych było w końcu 2012r. o przeszło 10% mniej niż w 2011r. Cieszyć może jedynie fakt, że liczba oddanych lokali mieszkalnych do użytku wzrosła do 152 tys., a to zdaniem ekspertów z branży wynik najlepszy od 4 lat.

Gdzie spadek cen jest najbardziej widoczny?

Szacuje się, że chociaż średnie ceny transakcyjne za mieszkania spadły w całym kraju, to największe spadki zanotowano w największych polskich aglomeracjach (czytaj również: Jakie mieszkania kupowali Polacy w 2012r.?), tj. Warszawie, Katowicach, Białymstoku, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie z czego liderem wydaje się być ta ostatnia.

Ekonomiści podkreślają, że w IV kwartale 2012r. za 1 metr kwadratowy w Krakowie musieliśmy zapłacić ok. 5720 zł, a to wynik o blisko 5 % gorszy nić w okresie od lipca do września.

Czytaj także:

Kategoria: Nieruchomości, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię