Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Zapłacimy za korzystanie z bankomatów? Banki tego nie wykluczają

• 6 lutego 2013 • Komentarze (1)

Ze względu na możliwą obniżkę opłat tzw. interchange banki szykują się do załatania potencjalnej luki finansowej w swoich portfelach. Eksperci są przekonani, że jednym ze sposobów może być wprowadzenie opłaty za korzystanie z bankomatów.

karty kredytowe

fot. flickr.com | aut. 401(K) 2012

Sklepy stacjonarne, które przyjmują płatności bezgotówkowe za pośrednictwem kart debetowych i kredytowych mają powody do zadowolenia – niebawem opłaty intercharge mogą wyraźnie zmaleć. Banki nie chcą jednak oszczędzać na transferach, dlatego szukają sposobów na zmuszenie klienta do częstszego korzystania z karty w celu zrekompensowania sobie potencjalnego spadku dochodów. Już dziś prezes Banku Millenium zapytany o możliwość wprowadzenia opłaty za bankomaty podkreśla, że:

[…] rozważamy różne rozwiązania”.

Zdecydowanych odpowiedzi brakuje także ze strony BRE Banku, którego przedstawiciele uważają, że na razie jest zbyt wcześnie na prognozowanie możliwości wprowadzenia takich opłat. Rzecznicy  PKO BP odpowiadają, że ich pracownicy nie prowadzą prac nad tego typu wdrożeniami.

Darmowe wypłaty z bankomatów przejdą do historii?

W Polsce nadal ogólnie przyjętym standardem jest możliwość bezpłatnego korzystania (własnych) z bankomatów. Osoby, które chcą skorzystać ze wszystkich dostępnych automatów muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że to czy banki zdecydują się przerzucić koszty korzystania z bankomatu na klienta ma zależeć od możliwości wprowadzenia płatności surcharge. Eksperci podkreślają, że już dziś część banków wyraźnie ogranicza możliwość podejmowania gotówki z bankomatów. I tak dla przykładu klienci Toyota Banku mogą bezpłatnie wypłacić  pieniądze tylko trzy razy w miesiącu – każda kolejna operacja obciąży rachunek klienta na 4,50 zł. Limity nadal obowiązują także w Banku Pocztowym czy Raiffeisen Banku.

Nadal chętnie płacimy gotówką

Badania potwierdzają, że Polacy nadal chętnie korzystają z gotówki – regulowanych nią jest aż 82 % wszystkich płatności krajowych.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste, Wiadomości

Komentarze (1)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. http://wiecznaplaneta.pl/ pisze:

    To wygląda na usiłowanie zmuszenia biednych do korzystania z płatnych usług banku.

Wyraź swoją opinię