Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Rośnie eksport. NBP podał najnowsze dane

• 15 marca 2013 • Komentarze (0)

Narodowy Bank Polski podał w najnowszym komunikacie, że na początku 2013r. eksport wzrósł o ok. 7,3 %, a import o 1,1 %. Ekonomiści nie spodziewali się tak dobrych wyników.

eksport towarów

fot. flickr.com | aut. MBWA_PR

W styczniu tego roku całkowita wartość rynku eksportowego sięgnęła 12, 178 mld €, a importu 12,173 mld €. Przypomnijmy, że w 2012r. zanotowano wzrost importu o 0,9 %, a eksportu 4,2 %.

Warto podkreślić, że w pierwszym miesiącu 2013r. na tzw. rachunek obrotów bieżących osiągnął wartość deficytową na poziomie 1,54 mld € w porównaniu do 1,20 mld € w grudniu 2012r.

Zdaniem ekonomistów nieco lepsze wyniki eksportu to efekt poprawiającej się koniunktury gospodarczej Niemiec – przypomnijmy, że 1/4 towarów wywożonych za granicę trafia na niemiecki rynek. Polscy przedsiębiorcy wyraźnie ożywili się także jeśli chodzi o rynek wschodni. Powodów do zadowolenia nie daje jednak import, którego dynamika wzrostu jest poniżej oczekiwań – to głównie efekt spadającego popytu krajowego; firmy ograniczają inwestycje ze względu na niestabilną sytuację gospodarczą, konsumenci zaciskają pasa w obawie przed ewentualną utratą stanowiska pracy.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię