Polakom brak elementarnej edukacji finansowej?

• 23 listopada 2012 • Komentarze (0)

Z badań Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że Polacy nie orientują się w rynku finansowym. Tylko około 3 % respondentów uważa, że ich wiedza na temat oszczędzania pieniędzy i inwestowania kapitału jest bardzo dobra, a 18 % ma mniejsze lub większe rozeznanie. Przeszło jedna trzecia pytanych uważa, że ich wiedza jest raczej kiepska, a 44 % w ogóle nie ma pojęcia na temat istniejącego rynku finansowego.

pieniądze

fot. moje-finanse.pl

Przekonaniu o swojej niewiedzy na temat finansów wydaje się sprzyjać głównie wiek, bo większość osób w wieku od 55 lat ma o sobie kiepskie zdanie w kwestii zarządzania swoim domowym portfelem inwestycyjnym i/lub oszczędnościowym. Badania CBOS potwierdzają także, że to jednak kobiety na ogół uważają się za mniej kompetentne w tematach finansowych.

O poczuciu braku kompetencji finansowych decyduje również wykształcenie, ponieważ aż przeszło 70 % ankietowanych z wykształceniem podstawowym uważa, że do spraw finansowych nie ma głowy, gdy tylko taką odpowiedź zdeklarowała co szósta osoba z wykształceniem wyższym. Podobna tendencja utrzymuje się pod względem miejsca zamieszkania oraz dochodów w rodzinie – im mniejsza miejscowość i gorsze zarobki, tym wyższa nieznajomość spraw finansowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (2 ocen)
Polakom brak elementarnej edukacji finansowej?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, Polska

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię