Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Gdzie leży źródło szwajcarskiego bogactwa?

• 3 grudnia 2012 • Komentarze (0)

Przeciętny obywatel Szwajcarii jest wart średnio przeszło 1,5 mln zł, a to największy tego typu współczynnik na świecie. Co jest źródłem bogactwa obywateli tego kraju? Zdaniem ekonomistów na próżno doszukiwać się tutaj ukrywania kapitału przez fiskusem klientów zagranicznych.

Szwajcaria

fot. www.sxc.hu

Ekonomiści są zdania, że podstawowym elementem, który wpłynął historycznie na majętność Szwajcarii był uwolniony handel, brak prawa patentowego, a także duży udział obcokrajowców w życiu gospodarczo-finansowym tego kraju.

Z raportu Global Wealth Report 2012 wynika, że majątek statystycznego Szwajcara wyceniany jest dziś na nieco ponad 468 tys. dolarów amerykańskich.

Eksperci podkreślają, że Szwajcaria wcale nie zawdzięcza swojego bogactwa z mitycznego ukrywania kapitałów obcokrajowców przed urzędami skarbowymi. Państwo jest jednym z najbardziej uprzemysłowionym krajem na świecie; jeszcze dekadę temu produkcja przemysłowa na 1 Szwajcara była dwukrotnie wyższa niż w Stanach Zjednoczonych i dwudziestoczterokrotnie  niż chociażby w Japonii.

Początki potężnego majątku Szwajcarów

Dwa wieki temu Szwajcaria była stosunkowo ubogim krajem europejskim. Wysoka emigracja, trudne ukształtowanie terenu oraz brak cenniejszych surowców naturalnych to czynniki, które nie pozwalały rozwijać się państwu tak dynamicznie jak pozostała część zachodniej Europy.

Historycznie – elementem, który pchnął Szwajcarię na szczyt stało się bezprawie patentowe. Celowo nie wprowadzano prawa patentowego do kraju, ponieważ Szwajcaria regularnie kopiowała Niemiecką technologię chemiczną i farmaceutyczną. Dopiero na początku XX wieku zmieniono te regulacje i to właśnie pod naciskiem naszych zachodnich sąsiadów (na dobrą sprawę prawo patentów substancji chemicznych weszło w życie dopiero pod koniec XX wieku) – dzięki temu Szwajcarom przez lata udało się zbudować drugą co do wielkości firmę farmaceutyczną, której roczny dochód szacuje się na około 46 mld dolarów amerykańskich.

Szwajcarzy bezkarnie budowali swoją gospodarkę w oparciu o „pożyczoną” technologię, nie ponosząc przy tym właściwie większych kosztów. W ten sposób w latach 20. ubiegłego wieku Szwajcara doskonale rozwinęła przemysł chemiczny, elektroniczny, włókienniczy i wiele innych segmentów dóbr eksportowych (w tym zegarki i słodycze).

Niskie cła pozwoliły państwu na rozwinięcie skrzydeł, a dynamiczny rozwój gospodarki zauważyli zagraniczni inwestorzy. Szacuje się, że przeszło 20 % dzisiejszych obywateli Szwajcarii urodziło się poza jej granicami.

Czytaj także:

Kategoria: Świat

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię