Resort transportu ogłosi przetargi na budowę obwodnic polskich miast. Prace ruszą na początku przyszłego roku
Ministerstwo Transportu przygotowuje się do pierwszych przetargów na obudowę obwodnic dziesięciu polskich miast. W pierwszym kwartale 2014r. ruszą budowy nowoczesnych odcinków, na które resort ma przeszło 5 miliardów złotych.
Plany budowy obwodnic miast zostały zapisane w załącznikach do budowy dróg krajowych – pierwotnie wybrane odcinki miały ostatecznie zniknąć z planów rządu. Niebawem program ich wdrożenia ma zostać przedłożony Radzie Ministrów.
Samorządy protestowały przeciw umorzeniu obwodnic. Większość dopięła swego
Punktem zwrotnym dla całej sprawy wydają się być ostatnie protesty samorządów, które nie zgadzały się na zniesienie projektów obwodnic wokół swoich miast. Większość domagała się, aby przetargi zostały zrealizowane w planem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odpowiadając na decyzję resortu transportu zamykaniem dróg i tranzytu miejskiego.
Ostatecznie na mapie nowych obwodnic pojawiło się jedenaście miast. Warto zaznaczyć, że Ministerstwo Transportu nie zamyka ostatecznie decyzji w sprawie pozostałych dróg, które nie znalazły się w najnowszym projekcie; te mają być wdrożone w kolejnych latach, ponieważ wszystkie środki przeznaczone na rozbudowę infrastruktury nie zostały jeszcze ostatecznie rozdysponowane na konkretne projekty.
Branża budowlana odżyje?
Zdaniem ekspertów, 5 miliardów złotych powinno ożywić nadal pogrążoną w kryzysie branżę budowlaną, która nie może dźwignąć się po ostatnich zleceniach publicznych. Z szacunków przedstawionych przez resort transportu wynika jednoznacznie, że pierwsze budowy powinny ruszyć już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Warto zaznaczyć, że już w tej chwili Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła zlecenia na wykonanie dróg ekspresowych, których do końca 2013r. ma powstać 53.
Przypomnijmy, że ze względu na przywrócenie planów rozbudowy obwodnic, powodów do zadowolenia nie brakuje Wielkopolsce, której odcinki wokół Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina były jeszcze jakiś czas temu zagrożone wycofaniem z projektów. Ministerstwo Transportu zdecydowało się na zaspokojenie potrzeb także Inowrocławia oraz Suwałk, a także Wielunia, Kłodzka i Kościerzyny oraz kilku innych samorządów.
Czytaj także:
Kategoria: Gospodarka, Polska, Wiadomości
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.