Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

PKP Cargo znowu się dzieli. Co na to rynek?

• 18 września 2013 • Komentarze 2 komentarze

Spółka PKP Cargo na jesieni tego roku zadebiutuje na giełdzie. Jednakże PKP Cargo planuje wydzielić nową spółkę o nazwie Windykacja Kolejowa której to PKP nie zamierza sprzedawać na parkiecie.

PKP

flickr.com | aut. Tegeler

Nowy podmiot PKP Cargo

Głównym zadaniem nowej spółki będzie zarządzanie należnościami Skarbu Państwa. Windykacja Kolejowa będzie dbała o uregulowanie roszczeń powstałych od 2009 roku w związku ze zbyt wysokimi opłatami za dostęp do torów naliczonymi przez Polskie Linie Kolejowe. Operacja wydzielenia spółki jest planowana na październik i jest to konieczne gdyż PKP ze sprzedaży PKP Cargo planuje uzyskać 2 miliardy złotych. W związku z tym odszkodowanie od PKP PLK i Skarbu Państwa również może wynieść 2 mld złotych. O tym, czy w ogóle wniosek o odszkodowanie zostanie złożony zadecyduje spółka matka PKP.

Podział ma oczyścić sytuację spółki

Zdaniem PKP wyjęcie należności poza PKP Cargo uciąć spekulacje dotyczącej realnej wartości spółki na parkiecie oraz oczyścić jej sytuację. Podział będzie oparty o kapitał zapasowy spółki, czyli nie obniży się ani wartości kapitału zakładowego ani też nie będzie zmian statutu. Ponieważ wypłata ewentualnych odszkodowań może okazać się nie pewną i długoletnią perspektywą, a nie może być żadnych znaków zapytania dla ewentualnych inwestorów.

Zwiększona kwota roszczeń

Zdaniem Rafała Milczarskiego prezesa Freightlinera po wyroku trybunału UE odszkodowanie dla przewoźników może sięgnąć nawet 5 miliardów złotych, z czego większość trafiła by do PKP Cargo. Natomiast PKP PLK pod naciskiem wyroku trybunału ma przygotować do grudnia propozycję cennika ze stawkami za dostęp do infrastruktury niższymi przeciętnie o 20 procent. To jednak nie jest koniec sprawy ponieważ przewoźnicy uważają, że stawki w Polsce od czterech lat są zawyżone o 50 procent.

Czytaj także:

Kategoria: Giełda i inwestycje, Polska, Wiadomości

Komentarze (2)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. ana pisze:

    Poczekasz Kolejne Półgodziny znowu miesza, czemu oni nie mogą działać sprawnie tylko robią sobie jaja.

  2. R.E.X pisze:

    No tak i znowu PKP zamiast mędrkować i wchodzić na giełdę to mogliby o pasażerów zadbać.

Wyraź swoją opinię