Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Piechociński ocenia, że rosyjskie embargo nie spowodowało spustoszenia w eksporcie. Czy rzeczywiście?

• 14 lutego 2015 • Komentarze 2 komentarze

Minister Piechociński ocenił, że polscy przedsiębiorcy, którzy stanęli w obliczu rosyjskiego embargo, bardzo dobrze je znieśli. Eksport nadal rośnie, a krajowe firmy sprzedają na zagranicznych rynkach coraz więcej towarów.

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Embargo jednak nie zmroziło polskich przedsiębiorców

Zdaniem Piechocińskiego – polskie firmy znacznie lepiej zniosły rosyjskie embargo oraz ograniczony popyt na nasze produkty na Ukrainie, niż można było się tego spodziewać. Mimo że wartość towarów, które Polska eksportuje do Rosji spadła o ponad 14%, to w ogólnym rozrachunku sytuacja nie jest beznadzieja.

Z chwilą wybuchu kryzysu na Wschodzie resort gospodarki wskazał na kilkanaście innych rynków, z których blisko 30% o podobnej płaszczyźnie gospodarczej. Minister podkreśla, że Polaka eksportuje coraz więcej towarów także do Afryki i podaje, że pod względem eksportu produktów mleczarskich, tuż za Niemcami uplasowała się Algieria.

W efekcie polska gospodarka utrzymała w ubiegłym roku wzrost PKB na poziomie 3,3%, co może wskazywać na jej dobrą kondycję.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka

Komentarze (2)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. Taki_ten_to pisze:

    Tak, może i na papierze to wszystko jakoś tam wygląda, ale prawda jest taka, że dzisiaj coraz trudniej prowadzi się mały biznes i żeby utrzymać się na rynku to trzeba mieć naprawdę nieograniczone pokłady zasobów ludzkich, a co za tym idzie także finansowych. Składki ZUS rosną proporcjonalnie rok do roku, a oni mówią, że mały biznes zgromadził ileś tam milionów na kontach i ich nie rusza. No nie rusza, bo obawia się, że znów przyjdzie cięcie, kryzys i wszystko się załamie tak jak miało to miejsce kilka lat temu. Niestety, ale sam rozważam zamknięcie firmy, bo w takich warunków nie sposób funkcjonować.

  2. Kamyk pisze:

    Ja też już wielokrotnie myślałem o zamknięciu swojej działalności. Zatrudniam 3 pracowników, ale ze względu na to, że koszty rosną cały czas, prawdopodobnie zostawię tylko 1 pracownika, bo tak dłużej nie da się egzystować. Poza tym urzędnicy cały czas robią nam pod górę zamiast ułatwiać prowadzenie biznesów, płacenie podatków itd. Minie kilka lat i w tym kraju nikt młody nie zostanie, nie będzie komu robić i utrzymywać osób, które przeszły na emerytury. Tak to dzisiaj niestety wygląda.

Wyraź swoją opinię