Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

O kredyt hipoteczny coraz trudniej. Zmian nie będzie?

• 4 listopada 2012 • Komentarze (0)

Z danych publikowanych przez analityków w końcu października wynika, że dostępność kredytów hipotecznych nadal spada. Na zmiany w najbliższym czasie liczyć nie możemy – jeśli nawet, to tylko na te, które działają na niekorzyść pożyczkobiorców.

kredyt statystycznego Polaka

fot. moje-finanse.pl

Jednym z przykładów jakim posługiwali się specjaliści jest jeden z największych banków, który zmienił swoje wymagania wobec klientów i dziś wymaga min. 20 % wkładu własnego w zakup nieruchomości, a przy tym zwiększył marżę na umowach z nim zawieranych.

Eksperci podkreślają także, że wiele osób utraciło zdolność kredytową. Analitycy Open Finance szacują, że jeszcze w 2011r. 3-osobowa rodzina, której dochody sięgały dwukrotnej średniej pensji Polaka mogła zaciągnąć pożyczkę nawet na 440 tys. zł, dziś mówi się już o maksymalnie 400 tys. zł.

Analitycy dodają, że sytuacja z dostępnością pożyczek może poprawić się dopiero pod koniec tego roku, czyli w okresie, w którym banki chcą zawyżyć swoje roczne bilanse w dochodach. Branżowi przedstawiciele są pewni, że bieżąca, trudna sytuacja na rynku kredytowym to efekt zaostrzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego warunków na jakich kredytów mogą udzielać banki.

Czytaj także:

Kategoria: Polska, System bankowy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię