Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Młodzi Polacy widzą perspektywę w prowadzeniu własnej firmy

• 20 listopada 2012 • Komentarze (0)

W Polsce notuje się jeden z najwyższych współczynników przedsiębiorczości na tle całej UE – to zdaniem ekspertów powód do dumy, bo osób w wieku do 30 lat, które planują założenie swojej działalności gospodarczej nadal przybywa.

polskie mikro przedsiębiorstwa

fot. flickr.com | aut. jovike

Z badań przeprowadzonych przez Amway Europe, Centrum Przedsiębiorczości ULM w Monachium oraz instytutu Gfk wynika, że tylko 22 % Polaków jest negatywnie nastawiona do przedsiębiorczości. Aż 73 % ankietowanych jest za prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, a to wynik lepszy od średniej 16 krajów członkowskich Unii Europejskiej, w których przeprowadzono badania.

Jeśli prześledzimy wyniki wśród osób od 15 do 29 roku życia, to wyniki są jeszcze bardziej zaskakujące, bo ok. 84 % respondentów pozytywnie ustosunkowuje się do przedsiębiorczości. Mimo że pod tym względem wyprzedają nas Francuzi, Włosi, Anglicy i Duńczycy, to zdaniem ekspertów nastroje Polaków są znacznie lepsze niż szacowano.

Z jakich powodów warto założyć firmę w Polsce?

Osoby, które cenią przedsiębiorczość są zdania, że głównym powodem, dla którego warto założyć własną firmę jest możliwość uniezależnienia się od swojego pracodawcy. 47 % badanych uważa, że ich własna działalność gospodarcza pozwoliłaby im spełnić się życiowo i zrealizować swoje pomysły. Młodzi Polacy upatrują w swoim przyszłym (lub potencjalnym) biznesie lepszego rozwoju kariery zawodowej, ale dla co piątego to po prostu szansa na powrót do aktywności zawodowej.

Co powstrzymuje Polaków przed założeniem firmy?

Młodzi Polacy są zdania, że podstawowymi czynnikami, które powstrzymują ich przed założeniem własnej działalności jest brak pieniędzy na uruchomienie firmy, a także obawa przed porażką oraz niepewna sytuacja gospodarcza. Wielu osobom trudność sprawiają kwestie administracyjne, ale aż 34 % ankietowanych nie ma zwyczajnie pomysłu na swój biznes. Grupie 27 % respondentów wydaje się brakować podstawowej wiedzy ekonomicznej oraz brak pomocy ze strony organizacji publicznych.

Czytaj także:

Kategoria: Polska, Rynek pracy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię