Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Kto pracuje więcej? Niemiec czy Polak?

• 21 listopada 2012 • Komentarze (0)

Ostatnia wypowiedź prezydenta Niemiec – Joachima Gaucka wywołała burzę w niemieckiej opinii publicznej. Fakt, że jego zdaniem „Polacy są bardziej pracowici niż Niemcy” poruszył media, a tym tematem szczegółowej zajął się dziennik Frankfurt Allgemeine Zeitung.

flaga Niemiec

fot. flickr.com | aut. caribb

Opinię jaką miał wydać prezydent Niemiec to efekt raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, z którego wynika, że statystyczny Polak w ciągu roku przepracowuje przeszło 1,9 tys. godzin, a Niemiec tylko ok. 1,4 tys. – warto jednak podkreślić, że te dane należy także interpretować w odmienny sposób.

W artykule opublikowanym przez Frankfurt Allgemeine Zeitung czytamy, że dane OECD odnoszą się wyłącznie do osób, które wykonują jakąś pracę zarobkowo, a ta grupa jest znacznie bardziej zróżnicowana niż w naszym kraju. Poza tym warto podkreślić, że w Niemczech poziom zatrudnienia sięga już 72 %, a w naszym kraju ok. 60 % – to zdaniem ekspertów znacząca różnica. Poza tym nie trzeba także daleko szukać, wskaźnik bezrobocia u naszych sąsiadów to zaledwie 5,4 %, u nas prawie dwa razy więcej.

Dziennikarze FAZ dodają, że wyniki OECD nie są miarodajne, ponieważ w Niemczech pracuje coraz większa ilość osób zatrudniona w tzw. niepełnym wymiarze osób (co piąta osoba pracująca). Niemiecki periodyk zaznacza także, że zupełnie inaczej wygląda także wskaźnik produktu społecznego brutto / 1h – w Polsce to ok. 21 €, w Niemczech nawet 43 €.

Czytaj także:

Kategoria: Rynek pracy

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię