Jak zostać spedytorem?
Każdego, kogo pociąga funkcjonowanie nowoczesnego transportu obejmujący całokształt procesu planowania, realizowania i kontrolowania tych usług, uwielbia kontakt z ludźmi a praca pod presją czasu i łatwość w organizowaniu sobie zajęcia nie stanowi żadnej przeszkody, idealnie wpisuje się w coraz bardziej popularny, potrzebny i zarazem nieźle płatny zawód spedytora.
Ile zarabia spedytor?
Skoro mamy już plany na swoje życie zawodowe, co zatem należy zrobić dalej, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w tym zawodzie. Jeśli jesteś przekonany, że posiadasz takie cechy charakteru jak zdolności organizacyjne i negocjacyjne, odporność na stres, a także łatwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów oraz nabyte umiejętności w obsłudze nowoczesnych, specjalistycznych programów komputerowych i znajomości języków obcych praca w spedycji nie powinna być większym problemem.
W CV dobrego spedytora oprócz wyżej opisanych cech powiem znaleźć się punkt – dokładność i odpowiedzialność gdzie na przykład lekceważące podejście podczas planowania transportu co do ciężaru ładunku, po kontroli na wadze samochodowej przez różnego rodzaju służby drogowe, może zakończyć się nie tylko wysokim mandatem, ale również opóźnieniami w dostawie ładunku a tym samym zaburzeniem całego cyklu transportowego.
Po uzyskaniu pozytywnych odpowiedzi na powyższe pytania możemy z pełnym przekonaniem złożyć swoje CV w wybranej firmie spedycyjnej lub rekrutacyjnej. W ostatnich latach, w związku z dynamicznym rozwojem usług transportowych, ofert pracy dla spedytorów jest dość dużo. Więc każdy, kto chce zacząć pracę w tym zawodzie – może liczyć na niemałe powodzenie.
Czym zajmuje się spedytor?
Czym zajmuje się spedytor? Jego głównym zadaniem jest zaplanowanie całej trasy, jaką pokonuje transport określonych towarów. Spedytor to taki pośrednik, który organizuje i zabezpiecza każdy transport – zarówno lądowy, jak i lotniczy czy morski. W pierwszym etapie kontaktu ze spedytora z klientem jest fachowe doradztwo dotyczące wyboru odpowiedniego środka transportu, jego czasu i zakresu, kalkulacji kosztów oraz hipotetycznych rozwiązań mogących wystąpić nieprzewidzianych sytuacji.
Kolejnym niezwykle ważnym etapem jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Na tym etapie spedytor powinien zadbać o wszelkie zezwolenia i konkretne dokumenty, które wymagane są w kraju dostawy i odbioru przesyłki. Kolejnym etapem jest organizacja transportu poprzez wybraną firmę przewozową tj. załadunek, przewóz i rozładunek towaru w miejscu docelowym.
Jeśli ładunek transportowany jest za granicę, niezbędne będzie również dopełnienie formalności związanych z odprawą celną oraz ubezpieczenie ładunku. Spedytor powinien także zorganizować transport powrotny, by ciężarówka nie wracała pusta, niewykorzystana. Dobrze wykonana usługa spedycyjna jest bowiem gwarancją uzyskania kolejnych zleceń a tym samym zwiększenia dochodu firmy spedycyjnej a tym samym i zarobków spedytora.
Ile zarabia spedytor.
Praca w spedycji
Jednym z najczęściej zadawanych pytań przed podjęciem pracy na określonym stanowisku jest to, jak się kształtowały moje finanse. Średnia pensja na stanowisku spedytora wynosi w naszym kraju 4 000 – 6 070 zł brutto. Pracownicy zaś z wieloletnim doświadczeniem i dobrymi wynikami otrzymują nawet 7 500 zł brutto.
Troszkę inne stawki wynagrodzeń obowiązują w spedycji międzynarodowej. Zarobki spedytora międzynarodowego są wyższe od spedytorów krajowych. Wynika to z kilku czynników. Najważniejszym jest wymóg znajomości języków obcych oraz przepisów drogowych, celnych, ubezpieczeniowych obowiązujących w poszczególnych krajach. Ta wiedza, a praktycznie umiejętność jej wykorzystywania, jest odpowiednio opłacana przez pracodawców.
Należy jednak pamiętać, że przedstawione powyżej kwoty zależą od wielu czynników w tym między innymi od lokalizacji firmy spedycyjnej, gdzie miejscowy rynek pracy automatycznie wymusza wyższe zarobki (duże aglomeracje) oraz gdzie pozwala na oferowanie niższych płac z powodu lokalnego bezrobocia. Co więcej, często występujący system prowizyjny wynagrodzeń zależny od obrotów firmy czy też efektów pracy poszczególnych spedytorów pozwala mocno różnicować wynagrodzenia w tym zawodzie.
Mamy nadzieję, że powyższy materiał przekonał Cię do tego, by powalczyć o posadę spedytora. I utwierdził Cię w przekonaniu, że to ciekawy, przyszłościowy i opłacalny zawód.
Czytaj także:
Kategoria: Rynek pracy
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.