Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Jak zarządzać należnościami w małej firmie?

• 19 listopada 2022 • Komentarze (1)

Kredyt kupiecki to pojęcie bardzo dobrze znane każdemu mniejszemu jak i większemu przedsiębiorcy. Można powiedzieć, że bez tego nie istniał by wymiana towarowa w naszym kraju. Każdy bowiem przedsiębiorca decyduje się na sprzedaż towarów z odroczonym terminem płatności, gdyż bez tego straciłby klientów.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Płynność finansowa to podstawa

Równowaga pomiędzy należnościami i zobowiązaniami powinna być zachowana na odpowiednim poziomie tak, by firma w żadnym momencie nie była na skraju utraty płynności finansowej. Jeżeli bowiem zostania ona zachwiana przedsiębiorstwo staje się niewypłacalne z dnia na dzień i może spowodować to jego upadek. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie należności, zarówno w małej jak i dużej firmie osobowej.

Jak skutecznie zarządzać należnościami?

W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że na posiadane w firmie środki pieniężne duży wpływ mają zaległe należności. Od tego w jakim czasie będą spłacone należności w dużym stopniu zależy kondycja firmy. Warto więc w momencie udzielania kredytu kupieckiego rzetelnie ocenić zdolność odbiorców, a także opłacalność odroczenia danych płatności.

Należy również kontrolować spłatę należności by nie spływały w dłuższym okresie niż jest to potrzebne.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste

Komentarze (1)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. niezalogowany pisze:

    No fakt, im cięższa sytuacja na rynku tym więcej kredytów kupieckich trzeba udzielić. No i niestety trudno potem odzyskać swoje pieniądze. Często firmy gdy mają zbyt wielu niewypłacalnych klientów tracą rentowność i przez to upadają. Jedynie co mi przychodzi do głowy to odgórny zakaz dawania innym podmiotom kredytów kupieckich. W tak niepewnej rzeczywistości najlepszym rozwiązaniem są płatności gotówkowe, jednak bądźmy szczerzy, który podmiot na rynku wytrzyma to w dłuższym czasie?

Wyraź swoją opinię