Jak zarządzać należnościami w małej firmie?
Kredyt kupiecki to pojęcie bardzo dobrze znane każdemu mniejszemu jak i większemu przedsiębiorcy. Można powiedzieć, że bez tego nie istniał by wymiana towarowa w naszym kraju. Każdy bowiem przedsiębiorca decyduje się na sprzedaż towarów z odroczonym terminem płatności, gdyż bez tego straciłby klientów.
Płynność finansowa to podstawa
Równowaga pomiędzy należnościami i zobowiązaniami powinna być zachowana na odpowiednim poziomie tak, by firma w żadnym momencie nie była na skraju utraty płynności finansowej. Jeżeli bowiem zostania ona zachwiana przedsiębiorstwo staje się niewypłacalne z dnia na dzień i może spowodować to jego upadek. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie należności, zarówno w małej jak i dużej firmie osobowej.
Jak skutecznie zarządzać należnościami?
W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że na posiadane w firmie środki pieniężne duży wpływ mają zaległe należności. Od tego w jakim czasie będą spłacone należności w dużym stopniu zależy kondycja firmy. Warto więc w momencie udzielania kredytu kupieckiego rzetelnie ocenić zdolność odbiorców, a także opłacalność odroczenia danych płatności.
Należy również kontrolować spłatę należności by nie spływały w dłuższym okresie niż jest to potrzebne.
Czytaj także:
Kategoria: Finanse osobiste
No fakt, im cięższa sytuacja na rynku tym więcej kredytów kupieckich trzeba udzielić. No i niestety trudno potem odzyskać swoje pieniądze. Często firmy gdy mają zbyt wielu niewypłacalnych klientów tracą rentowność i przez to upadają. Jedynie co mi przychodzi do głowy to odgórny zakaz dawania innym podmiotom kredytów kupieckich. W tak niepewnej rzeczywistości najlepszym rozwiązaniem są płatności gotówkowe, jednak bądźmy szczerzy, który podmiot na rynku wytrzyma to w dłuższym czasie?