Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Jak wziąć pożyczkę hipoteczną? Wymagania, dokumenty do pożyczki hipotecznej

• 30 grudnia 2019 • Komentarze (0)
Zgodnie z licencją unsplash.com

Pożyczka hipoteczna to dobry sposób na pozyskanie gotówki na dowolny cel. I nie, nie ma tu żadnego błędu – wyjaśniamy, czym się ten produkt różni od kredytu hipotecznego, kiedy opłaca się go zaciągnąć, a także jakie dokumenty będą do tego potrzebne.

Pożyczka a kredyt hipoteczny – różnice

Pożyczka hipoteczna a kredyt pod hipotekę to różne produkty, co wyjaśnia kredyt-pod-hipoteke.pl – choć oba zaciągane są pod zastaw nieruchomości, to ich cel nie jest taki sam. Już tłumaczymy, o co w tym wszystkim chodzi.

Pożyczkę hipoteczną, tak jak kredyt gotówkowy, możesz przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt hipoteczny jest natomiast zobowiązaniem celowym, w większości przypadków gotówka nawet nie trafia na Twoje konto, lecz od razu do sprzedającego nieruchomość. Jednak oba produkty przyznawane są pod zastaw nieruchomości. Co to oznacza? Dom, mieszkanie czy działka jest zabezpieczeniem banku, które sprawia, że możesz uzyskać korzystniejsze warunki. Lecz i tu jest pewna różnica.

Pożyczka hipoteczna przyznawana jest pod zastaw nieruchomości, której właścicielem już jesteś. Natomiast za pieniądze pozyskane z kredytu hipotecznego dopiero kupujesz tę nieruchomość. Jak więc widzisz, są to produkty o zupełnie odmiennej specyfice.

Na czym polega pożyczka hipoteczna?

To jeszcze szybko napiszemy, na czym polega pożyczka hipoteczna. Są to środki pozyskane od banku, które możesz w dowolny sposób wydatkować. Dzięki zabezpieczeniu w postaci nieruchomości zwiększasz swoją zdolność kredytową, a co za tym idzie, możesz uzyskać wyższą wartość kredytu, przy jednoczesnej możliwości negocjowania warunków. Zwykle jest to więc korzystniejsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy.

Tak naprawdę to jeden z najtańszych sposobów na pozyskanie dodatkowych pieniędzy. Tylko tu jest pewien „haczyk”. Zastawiasz hipotekę, jeśli więc przestaniesz spłacać pożyczkę, bank może przejąć prawa własności do nieruchomości. Oczywiście, nie stanie się tak, gdy spóźnisz się ze spłatą jednej raty. Aczkolwiek musisz mieć świadomość, czym może skutkować całkowite zaprzestanie ich regulowania.

A jeśli jesteś zdecydowany, zobacz, jakie dokumenty do pożyczki hipotecznej będziesz musiał przygotować.

Dokumenty do pożyczki hipotecznej

Na początku ostrzegamy – w przypadku pożyczki hipotecznej, proces kredytowy jest wydłużony, wymaga dostarczenia wielu dokumentów, załatwienia formalności. Będzie trwało to zdecydowanie dłużej niż w przypadku kredytu hipotecznego. A czego potrzebujesz?

Bank wymagać będzie trzech rodzajów dokumentów: osobistych, finansowych oraz dotyczących nieruchomości. Do pierwszej grupy zaliczać będzie się dokument tożsamości, a także wniosek.

Dokumenty finansowe to m.in. zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia, okresie zatrudnienia oraz rodzaju stosunku pracy. Może być wymagane przedstawienie wyciągu z konta bankowego, choć nie zawsze.

Natomiast dokumenty dotyczące nieruchomości to m.in. akt własności, wyciąg z księgi wieczystej, wycena oraz zaświadczenie o braku zadłużenia. Bank może wymagać jeszcze innych, specyficznych dokumentów, aczkolwiek informację o tym uzyskasz już w regulaminie oferty.

A czy opłaca się taką pożyczkę zaciągnąć? Jej koszty będą niższe niż innych produktów bankowych, dlatego jest to korzystne rozwiązanie. Jednak cały czas trzeba mieć świadomość, jakie są konsekwencje niespłacania kredytu.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię