Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Ile kosztuje remont kuchni?

• 30 listopada 2021 • Komentarze (0)

Niestety, prędzej, czy później, każdy z nas stanie przed koniecznością remontu kuchni. Dla wielu osób jest to dużo ważniejsze miejsce w naszych domach niż salon. Centrum naszego życia, gdzie oprócz gotowania zapadają najważniejsze rodzinne decyzje. Czy chcesz się dowiedzieć jaką kwotę powinieneś przygotować na remont takiego pomieszczenia?

Kitchen remodel home improvement view installed in a new kitchen

Remont kuchni – od czego zacząć

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że wszystko ma swoją trwałość, a nasze kuchnie nie mają zbyt lekko. Codziennie muszą znosić wysokie temperatury, parujące garnki i pryskający tłuszcz. Nieustanne otwieranie i zamykanie szuflad z przyprawami, czy siadanie na blacie, podczas spotkania ze znajomymi. Jednym słowem, jest to pomieszczenie do zadań specjalnych. Jakość wykonania naszych mebli, czy dekoracji ścian zostanie zweryfikowana w dosyć krótkim czasie.

W większości kuchni decydujemy się na położenie płytek. Wszystko to za sprawą łatwości ich umycia. Nieustannie pryskające ciasto z łopatek miksera, czy kipiąca woda z fasolką potrafi narobić niezłego bałaganu. Tak w kuchniach, jak i w łazienkach przez lata wiodła prym moda na kafelkowanie wszystkiego, jak się da. Od góry do dołu biegły ciężkie kafle. Pomimo że łatwe w utrzymaniu czystości, to czy faktycznie są niezbędne na wszystkich ścianach naszej kuchni?

Może warto rozważyć coś nieco łatwiejszego w montażu i oszczędzającego naszą kieszeń? Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się specjalne tapety do kuchni, które nadają niebywałego charakteru pomieszczeniom. Bogata paleta wzorów sprawia, że zyskujemy radosny ton w bardzo szybki i tani sposób.

Ile trwa remont kuchni

Tapety wykonane są ze specjalnych, zmywalnych materiałów, które idealnie sprawdzą się w tak trudnych warunkach. Możesz je położyć samodzielnie, gdyż jest to zadanie dużo łatwiejsze, niż praca układania płytek. Każdy praktycznie może podjąć się tego zadania. Wyszukane wzory, które są dostępne na rynku, z pewnością cudownie odmienią Twoją kuchnię.

Cytrusowe akcenty, a może palmowe liście lub bajkowo-kolorowe lody z arbuzami, to tylko ułamek możliwości, które mogą się pojawić na Twojej ścianie. Kuchnia to oczywiście nie tylko ściany, ale także całe zaplecze techniczne, które co jakiś czas trzeba modernizować, lub wymieniać. W ogromnej mierze technologia nie przyniosła nam nowych urządzeń. Jedynie usprawniła je. Płyty indukcyjne, czy lodówki na bluetooth, to bardzo ciekawe udogodnienia, ale nie wszyscy muszą z nich korzystać.

Niestety galopujące ceny, szczególnie materiałów budowlanych, wymusza na wielu odłożenie remontu na później. Pytanie tylko, czy ceny się unormują, czy chociaż zbliżą do tych, które znamy sprzed kilkunastu miesięcy? Szczerze wątpimy, więc polecamy się zabrać za niezbędne prace, póki jest jeszcze czas.

Określmy powierzchnię, jaką ma nasza kuchnia, ile mają nasze ściany, a ile podłogi. Ułatwi nam to rozmowę z fachowcami, którzy już podczas pierwszej rozmowy, będą mogli podać wstępne koszty danej usługi. Cena oczywiście będzie bardzo uzależniona od naszej lokalizacji. Niestety obecnie specjaliści remontowi są mocno w cenie i to właśnie ta część remontu może być najwyższa.

Standard wykończenia odgrywa także niebagatelną rolę. Niestety, nie ma raczej górnej granicy cen, gdy zależy nam na najwyższej jakości oraz instalacji sprzętu z najwyższej półki. Rok 2021 pobił rekordy inflacji, co także odbiło się na cenach usług.

Wymiar naszej kuchni oczywiście ma wpływ na koszt jej remontu. W takiej sytuacji zauważymy różnicę pomiędzy taką sześciometrową a taką, która ma 15, jednak wzrost nie będzie rósł liniowo. Nie możemy zatem wyliczyć stawki opierającej się o metr kwadratowy. Występuje wiele czynników, które będą wpływały na krzywą wykresu wzrostu ceny.

Ile kosztuje remont kuchni w bloku?

Możemy jednak określić kilka istotnych elementów każdego remontu. Położenie gładzi to wydatek od 18 do 27 złotych za metr kwadratowy, a skucie starych płytek wyniesie między 38 złotych, a 54. Sama instalacja wodnokanalizacyjna będzie opiewać na kwotę 600 złotych za punkt instalacyjny. Glazura i terakota utrzymuje się na podobnym pułapie stu złotych za metr kwadratowy. Pomalowanie ścian i sufitów będzie stosunkowo najniższy, mieszcząc się w przedziale dwunastu do trzynastu złotych.

Oczywiście powyższe koszty, to tylko mały zarys tego, co będziemy musieli wydać na nasz remont kuchni, gdyż może pojawić się wiele kosztów dodatkowych. Mamy jednak nadzieję, że podczas waszego nie pojawi się nic nieprzewidzianego, a prace zmieszczą się w budżecie. Liczymy, że powyższy artykuł przybliżył nieco tematykę kosztów remontu Waszych kuchni i zachęcił do rychłego podjęcia decyzji o nim.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste, Nieruchomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię