Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Czy bezrobocie będzie nadal rosło?

• 1 marca 2013 • Komentarze (0)

Ekonomiści podkreślają, że styczniowy wskaźnik bezrobocia na poziomie ponad 14 % to prawdopodobnie dopiero początek problemów polskiego rynku pracy. Zwyżkujący trend to efekt niesprzyjających czynników sezonowych i cyklicznych. Bezrobocie sięgnie 15, a może 18 %?

Bezrobocie w Polsce rośnie nieprzerwanie od 6 miesięcy. Ze Wskaźnika Rynku Pracy wynika, że chociaż sytuacja nadal się pogarsza ze względu na czynniki cykliczne i sezonowe, to w ostatnich kilku miesiącach sama skala wzrostu bezrobocia jest znacznie silniejsza niż jeszcze kilka lat temu.

załamanie sektora budowlanego w kraju

fot. flickr.com | aut. jovike

Analitycy są przekonani, że chociaż do Powiatowych Urzędów Pracy zgłoszono znacznie więcej (bo o ok. 17 %) ogłoszeń o pracę, to nadal jest to stosunkowo niewielka zmiana, która nie jest w stanie rozwiązać problemu. Raport opracowany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych udowadnia, że liczba bezrobotnych wzrosła o ok. 5 % w skali miesiąca, co pociąga za sobą konsekwencję coraz większych kosztów utrzymania bezrobotnych w ramach wypłaty zasiłków.

Przypomnijmy, że ilość polskich przedsiębiorstw, które planują dalszą redukcję kapitału ludzkiego jest znacznie większa od tych rozważających wzrost liczby etatów.

WojewództwoStopa bezrobocia na koniec stycznia 2013r.
dolnośląskie14,3 %
kujawsko-pomorskie18,9 %
lubelskie14,9 %
lubuskie16,9 %
łódzkie14,8 %
małopolskie12,3 %
mazowieckie11,4 %
opolskie15,2 %
podkarpackie17,0 %
podlaskie15, 5 %
pomorskie14,3 %
śląskie11,9 %
świętokrzyskie16,7 %
warmińsko-mazurskie22,2 %
wielkopolskie10,6 %
zachodniopomorskie 19,1 %

Czytaj także:

Kategoria: Polska, Rynek pracy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię