Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego

• 11 marca 2016 • Komentarze (0)

Jeśli zależy Ci na tym, żeby w przyszłości Twój standard życia nie zmienił się znacząco, już dziś powinieneś rozważyć najlepszą metodę oszczędzania. Jedną z nich może być wspomniane w tytule materiału Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

100 złotych

Fotografia: Materiały własne redakcji

Jeśli je założyłeś, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jakie korzyści dzięki temu będziesz miał. Z naszego materiału dowiesz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć o skutecznym odkładaniu na Twoją emeryturę w ramach IKZE.

Jak wypłacić pieniądze z IKZE?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to elastyczny osobisty rachunek, dzięki któremu możesz oszczędzać na swoją emeryturę. Jego zaletą jest przede wszystkim to, że nie ma określonej wysokości wpłacanej kwot ani częstotliwości. Oznacza to, że pieniądze możesz przelewać kiedy tylko zechcesz: raz na miesiąc, kwartał czy rocznie – to zależy od Ciebie. Wypłata pieniędzy z IKZE również jest bardzo prosta. Możesz się o nią ubiegać, gdy ukończysz 65 lat i dokonywałeś wpłat przez co najmniej 5 lat. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek, który możesz pobrać na stronie: https://www.pzu.pl/grupa-pzu/pte-pzu/ikze/oszczedzam-na-ikze, prześlesz go pod wskazany adres a pieniądze będziesz miał na swoim koncie w ciągu 14 dni.

Przeniesienie środków na inny rachunek IKZE

Jeśli masz już otwarty rachunek IKZE, jednak nie jesteś z niego zadowolony, w każdej chwili możesz go zmienić. Wystarczy jedynie, że zadeklarujesz się i podpiszesz umowę z nowo wybranym przez Ciebie funduszem. Następnie w instytucji, w której dotychczas posiadałeś IKZE musisz złożyć wniosek o tak zwaną wypłatę transferową i dołączyć do niego podpisaną i potwierdzoną wcześniej umowę. W ten sposób wszystkie zgromadzone środki, które udało Ci się zgromadzić przez ten czas zostaną przelane na nowe IKZE.

Co dzieje się z pieniędzmi po śmierci oszczędzającego?

Jeśli systematycznie oszczędzasz pieniądze na wybranym IKZE to na pewno zastanawiasz się także nad tym, co stanie się z nimi w przypadku Twojej śmierci. Nie musisz się jednak martwić o to, że Twoje środki trafią w niepowołane ręce, ponieważ to Ty w umowie wskazujesz osobę, która w razie takiej sytuacji będzie miała prawo do zgromadzonych funduszy. Jeśli tego nie zrobisz to pieniądze trafią do Twoich spadkobierców. Oszczędzając na IKZE nie musisz zatem martwić się, co stanie się z Twoimi środkami, ponieważ możesz mieć pewność, że otrzymają je jedynie osoby do tego upoważnione. Właśnie dlatego to konto jest tak bezpiecznym sposobem oszczędzania!

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię