Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Korona norweska ma się dobrze. Wyniki makroekonomiczne lepsze od prognozowanych

• 5 marca 2015 • Komentarze (0)

Norwegia to kraj, w którym można spotkać coraz więcej Polaków. Choć klimat tego kraju nie zawsze jest dla nas sprzyjający, to wysokie zarobki i dobry standard życia sprawiają, że zostajemy tam na dłużej. Gospodarka Norwegii jest nieporównywalnie silniejsza od naszej, a jej siłą od lat jest rolnictwo.

korona norweska

flickr.com | aut. Jorunn D. Newth

Gospodarka norweska ma daleko sięgającą tradycję – pierwsi ludzie, którzy osiedlili się na półwyspie, przybyli tam na reniferach tuż po zakończeniu epoki lodowcowej. Od tej pory hodowla reniferów ma duży wpływ na gospodarkę kraju. Ale gospodarka norweska jest również zależna w dużej mierze od rybołówstwa. Dostęp do trzech mórz – Norweskiego, Barentsa i Północnego – sprawia, że kraj ten jest światowym liderem w rybołówstwie. Problemem norweskiego rolnictwa jest niedobór gruntów pod uprawy rolnicze, dlatego w kwestii żywności musi liczyć na import. Jednak Norwegia to nie tylko rolnictwo, ale też wysoko rozwinięty przemysł i eksport ropy naftowej i gazu ziemnego. Wszystko to sprawia, że Norwegia jest krajem o najwyższym standardzie życia na świecie. Obowiązującą walutą tego państwa jest korona norweska.

Waluta ta została wprowadzona do obiegu w XIX wieku w momencie przystąpienia Norwegii do Skandynawskiej Unii Monetarnej. Należały do niej także Dania i Szwecja – tam również walutą są korony. Choć Unia rozpadła się po I wojnie światowej, to nazwa waluty, we wszystkich tych krajach, przetrwała do dziś.

Kurs korony, mimo wahań, w stosunku do złotego jest ciągle mocny. A wahania tej waluty związane są zazwyczaj z ceną ropy. Rząd norweski utworzył w roku 1990 fundusz, w którym lokuje nadwyżki budżetowe na wypadek obniżenia dochodów związanego z wahaniami cen ropy. Przez piętnaście lat funkcjonowania zgromadził tam ponad 250 miliardów dolarów amerykańskich. Wszystko wskazuje na to, że niewiele jest w stanie zagrozić gospodarce Norwegii i jej walucie, a także sympatii naszych rodaków do tego państwa.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię