Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Ile kosztuje wymiana okien?

• 26 lutego 2021 • Komentarze (0)

Sama regulacja okien czasem nie wystarczy. W przypadku samodzielnej regulacji w łatwy sposób możesz uszkodzić element okna – a wtedy jego naprawa z reguły nie jest opłacalna. Jeżeli już do tego dojdzie albo po prostu chcesz wymienić stare okno na nowe, to warto wiedzieć, jak się do tego przygotować. Jaki jest koszt wymiany okien? Jakie okna będą pasować do Twojego mieszkania? Jakiego typu wybrać – drewniane czy plastikowe? Dowiesz się już teraz!

Jak wybrać okna do domu?

Ceny okien w głównej mierze zależą od ich wielkości oraz materiału, z którego je zaprojektowano. Do wyboru masz tańsze okna PCV lub nieco droższe, drewniane. Jedne i drugie cieszą się ogromną popularnością. O drewniane trzeba częściej dbać, z kolei okna PCV charakteryzują się niższą ceną oraz są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu, niż te wykonane z drewna. Za niewielkie, niskiej jakości okno PCV zapłacisz około 300 zł. Wybór najtańszych okien to dość kontrowersyjna decyzja, dlatego warto podkreślić, że cena lepszych jakościowo okien jest wyższa. Cena większego, dwuskrzydłowego okna nabędziesz już za ok. 600-700 zł, więc warto przemyśleć ten zakup ze względu na większe korzyści.

Kupno okna wiąże się z pewną analizą – istnieją modele droższe i tańsze. Każde cechuje coś innego, więc wybór może być niezbyt oczywisty na pierwszy rzut oka. Te dobrej jakości zdecydowanie poprawią wygląd Twojego mieszkania oraz podkreślą jego piękno. Zadbają także o wiele lepiej o Twoje zdrowie. Droższe modele sprawią, że dane pomieszczenie będzie lepiej wentylowane – tym samym powietrze stanie się o wiele zdrowsze. Inną ich korzyścią, o której należy wspomnieć, jest możliwość oszczędzania na ogrzewaniu. Mowa tutaj o parametrze Uw, który informuje, ile ciepła będzie uciekać przez okno. Im niższe wartości, tym lepiej!

Okna drewniane czy plastikowe?

Drewno jest materiałem naturalnym, więc jego właściwości różnią od ich plastikowych odpowiedników. Najbardziej popularne są modele z drewna sosnowego, ponieważ jest to jeden z tańszych zasobów. Jeżeli kochasz finezyjne kształty, to musisz wiedzieć, że dzięki obrabiarkom cyfrowym można wykonać nietypowe ramy okienne. A co z wytrzymałością na różnice temperatur? Drewno o wiele lepiej je znosi, ponieważ wszystko zależy od rodzaju gatunku drewna. Istotną zaletą jest również fakt, że okna drewniane dają wrażenie nowoczesności, co przyda się przy bardziej współczesnych budynkach.

Okna PCV zdecydowanie nie należą do ekologicznych, jednakże weź pod uwagę to, że materiał sztuczny może poddawany być recyklingowi – a do produkcji okien drewnianych konieczne jest ścięcie drzewa. Okna plastikowe są na pewno trwalsze niż te drewniane. Mogą służyć Ci nawet przez dziesięciolecia przy zachowaniu optymalnej izolacji cieplnej. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, na jaki model się zdecydować. Warto zadać sobie pytanie, jakich okien potrzebujesz oraz czego po nich oczekujesz, dopiero wtedy zdecyduj się na wybór materiału. Pamiętaj, aby dopasować go do wyglądu mieszkania!

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste, Nieruchomości, Problem dnia

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię