Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

• 28 kwietnia 2023 • Komentarze (0)

Coraz więcej osób decyduje się na kupno własnego samochodu. Nic dziwnego. Posiadanie własnego auta jest niezwykle wygodne i komfortowe. Niestety, jest również bardzo kosztowne. Z jakimi kosztami muszą liczyć się polscy kierowcy? Sprawdziliśmy!

fot. unsplash zgodnie z licencją

Koszty utrzymania samochodu

W Polsce każdy posiadacz samochodu zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowego OC samochodu. To pierwsza rzecz, jaką należy się zająć, zaraz po kupnie auta. Za brak OC na kierowców czekają dotkliwe kary, które znacznie przewyższają koszt rocznej składki za ubezpieczenie. Od czego zależy koszt ubezpieczenia OC? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej przelicza wysokość składki, jednak większość z nich bierze pod uwagę historię ubezpieczenia kierowcy, jego wiek, model pojazdu i jego wartość rynkową, a także miejsce zamieszkania właściciela. Kierowcy mogą wykupić także dodatkowo AC (autocasco), co wiąże się z dodatkowym kosztem w wysokości kilkuset złotych (cena może być oczywiście znacznie wyższa).

Oprócz ubezpieczenia kierowcy muszą regularnie odwiedzać warsztat samochodowy. Regularna wymiana filtrów – filtr oleju, powietrza, paliwa, kabinowy, hydrauliczny – to podstawa. Należy również liczyć się z naprawami związanymi z eksploatacją samochodu. Im częściej eksploatowane auto, tym częściej wymaga naprawy. Co więcej, kierowcy poruszający się po drogach szybkiego ruchu i autostradach, są zobowiązani do ponoszenia opłat drogowych. Opłaty obowiązują nie tylko w Polsce, lecz także za granicą np. na Słowacji – https://electronic-vignettes.com/winiety-slowacja/. Aby legalnie poruszać się po płatnych drogach w tym kraju, należy wykupić oraz zarejestrować winietę. Podobne zasady obowiązują również w Czechach, Bułgarii, Austrii czy w Słowenii. Wyruszając w zagraniczną podróż własnym samochodem, warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w kraju, który zamierzamy odwiedzić. Nie można zapominać również o opłatach parkingowych. Te w zależności od miejsca zamieszkania kierowcy oraz intensywności użytkowania parkingu, mogą wynosić od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych dziennie. Do opłat często doliczyć trzeba również koszt utrzymania własnego garażu bądź opłaty za jego wynajem, a także coroczną wymianę opon.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Miesięczne koszty utrzymania samochodu

Do miesięcznych kosztów utrzymania samochodu trzeba doliczyć również paliwo. Ceny wahają się w zależności od miejsca zamieszkania kierowcy. Ceny na dzień 28.04.2023 to:

  • 95 – 6,72 zł,
  • 98 – 7,27 zł,
  • ON – 6,52 zł,
  • ON+ – 6,74 zł,
  • LPG – 3,00 zł.

Miesięczne koszty paliwa zależą od wciąż wahających się cen, a także od intensywności użytkowania samochodu. Wielu kierowców używa jednak auta każdego dnia. Co więcej, maleje liczba kierowców, którzy używają auta sporadycznie. Sprawdza się ono przede wszystkim podczas dojazdów do pracy, szkoły lub na uczelnię.

Ile mniej więcej wynosi miesięczny koszt utrzymania samochodu? Biorąc pod uwagę obecne ceny paliw i średnie, miesięczne zużycie paliwa wynoszące około 8 litrów na 100 km, i średnią cenę benzyny i gazu 5,50 zł za litr (średnia przeliczona na podstawie cen podanych powyżej) dla przebiegu około 1500 km, koszt to około 700 zł.

Koszt wynajmu garażu to około 400 zł za miesiąc.

Parking miejski to około 4,50 zł/h. Zakładając, że korzystamy z parkingu 8 godzin w ciągu dnia, dzienny koszt to 36 zł.

Do tego, należy sprawdzić, ile wynosi nas miesięczna składka za OC i AC. Co więcej, do kosztów wliczyć należy ceny napraw i serwisowania, a te zależą od stanu, modelu i rocznika auta.

Jak widać, koszty utrzymania auta są bardzo wysokie. Mimo to na polskich drogach porusza się coraz większa liczba samochodów. Nic dziwnego, posiadanie własnego auta jest bardzo wygodne i komfortowe. Kupując auto, należy liczyć się z wysokimi kosztami, mogącymi wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Roczny koszt utrzymania auta to kilka tysięcy złotych. Należy wziąć pod uwagę również wzrost cen związany z inflacją, co wiąże się ze wzrostem cen paliw, cen najmu, części samochodowych oraz usług w warsztatach samochodowych.

Czytaj także:

Kategoria: Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię