Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Czy warto kupić lokal użytkowy?

• 25 maja 2022 • Komentarze (0)

Są biznesy, do których prowadzenia nie jest wymagane posiadanie lokalu, a są takie, w których bez lokalu obejść się nie da. W tym drugim przypadku przedsiębiorca często staje przed dylematem, czy lokal użytkowy wynająć, czy może jednak kupić. Kiedy wynajęcie lokalu jest korzystniejsze od kupna, a w jakich sytuacjach jest na odwrót? Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań?

Jak wynająć lokal użytkowy?

Wynajem lokalu użytkowego jest popularny wśród początkujących przedsiębiorców, których nie stać na kupno czy budowę własnego lokalu. Przykładowo, fryzjer zamierzający prowadzić zakład nawet w małym miasteczku, rzadko kupuje lokal. Częściej wynajmuje jakąś przestrzeń i dostosowuje ją do potrzeb swojego zawodu.

Takie podejście, a więc postawienie na wynajęcie lokalu użytkowego ma oczywiście swoje zalety. Podstawową zaletą jest duża oszczędność pieniędzy. Wynajem to mniejsze ryzyko strat finansowych, co jest istotne w przypadku upadku biznesu. Łatwiej jest wypowiedzieć umowę, aniżeli utrzymywać zbędny dla biznesu lokal użytkowy, często kupowany na kredyt. Wynajem to także wygoda w rozliczeniach, gdyż trzeba jedynie opłacić czynsz, a różnorakimi płatnościami wynikającymi z posiadania nieruchomości zajmuje się już właściciel. Wynajem ma również swoje wady. To właściciel lokalu jest panem sytuacji. Może z nagła wypowiedzieć umowę, ponieważ np. znalazł lepszego najemcę albo kupca, albo, widząc powodzenie biznesu, podnieść wysokość czynszu. W dłuższej perspektywie wynajmowanie lokalu jest mało opłacalne.

Wynajem czy kupno?

Do kupna lokalu użytkowego dochodzi zazwyczaj w związku z rozszerzeniem działalności. Zaletami kupna lokalu użytkowego jest na pewno inwestycja pieniędzy w nieruchomość, co zgodnie z koniunkturą na rynku oraz inflacją, niemalże zawsze skutkuje zyskiem. Lokal użytkowy na własność to także swoboda w decydowaniu o jego przeznaczeniu. Nawet w wypadku nieudanego biznesu można się przebranżowić albo lokal wynająć lub zwyczajnie sprzedać z zyskiem. Przykładowo, sklep zoologiczny z kilkunastoletnim stażem i dużymi miesięcznymi obrotami, zyska na kupnie lokalu użytkowego, ponieważ ryzyko upadku biznesu jest dość niskie. Co więcej, sklepy zoologiczne cieszą się sporym zainteresowaniem wśród wszystkich posiadaczy różnorodnych zwierząt. Można kupić tam wszystkie niezbędne produkty i akcesoria – https://allezoo.com.pl/27-zabawki-dla-psa.

Aby zakupić lokal, trzeba posiadać spore zasoby finansowe. W takich wypadkach może oczywiście zostać wykorzystane kredytowanie, ale w początkach biznesu może być obarczone zbyt dużym ryzykiem. Jednocześnie warto pamiętać, że kupno albo wynajem lokalu użytkowego nie powinno być dokonywane bez właściwego rozeznania na rynku. Warto znaleźć przy poszukiwaniu lokalu biuro nieruchomości specjalizujące się w nieruchomościach komercyjnych.

Co więc wybrać? Kupno czy wynajem? Wynajem jest korzystną opcją dla nowych firm, natomiast firmy już zasiedziałe w biznesie powinny brać pod uwagę podnoszenie jakości i wartości przedsiębiorstwa, także w odniesieniu do jego infrastruktury. Każdy przedsiębiorca musi jednak tę decyzję podjąć sam. Kluczową kwestią w sprawie są oczywiście pieniądze. Czy warto zaryzykować i wziąć kredyt, gdy biznes dopiero się rozkręca? Trudno powiedzieć. Decyzja powinna być przede wszystkim przemyślana. Niestety, z roku na rok ceny nieruchomości, w tym lokali użytkowych, nieustannie wzrastają, a zaoszczędzone pieniądze trzymane na koncie bankowym, tracą na swojej wartości.

Czytaj także:

Kategoria: Nieruchomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię