Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Czy warto iść na studia?

• 19 stycznia 2022 • Komentarze (0)

Od wielu lat wpajano nam, że tylko dzięki studiom możemy osiągnąć w życiu sukces. Jednak z perspektywy lat nie jest to już tak oczywisty pogląd. Sytuacja na rynku zmienia się bardzo szybko i ukończenie studiów nie jest receptą na życie w luksusie. Czy chcesz się dowiedzieć, czy jedynym słusznym wyborem w życiu jest rozpoczęcie studiów? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Przeświadczenie, że studia to klucz do sukcesu i łatwego zdobycia wymarzonej pracy już dawno przestało funkcjonować. Przez długie lata uważano, że bez nich nie ma szans na zdobycie zawodu nawet na średnim szczeblu. Spowodowało to falę studentów zalewających rynek. Nie ważne, jakie podejmowali studia, na jakiej uczelni – ważne, aby to były studia. W tym czasie powstało na rynku wiele prywatnych uczelni, często o wątpliwym poziomie.

Dlaczego warto studiować?

Nie trzeba było długo czekać, aż sam rynek zweryfikuje występującą sytuację i sprawi, że osoby, które ukończyły studia, wcale tak łatwo nie będą mieć. Oczywiście pozostały także studia wysoce specjalistyczne, które niezmiennie sprawiają, że absolwenci tych kierunków bez problemu znajdują pracę. Niestety jest to w dalszym ciągu naprawdę mała część na rynku pracy.

Z doświadczenia możemy zauważyć, że wiele kierunków powinno być bardziej traktowana jako uzupełnienie obecnej kariery zawodowej, gdy pasja do wykonywanej przez nas pracy zaczyna wymagać zgłębienia obecnej wiedzy, oraz szukania nowych inspiracji. Niestety w wielu przypadkach studia, szczególnie humanistyczne działają na zasadzie szkoły, gdzie dostajemy wiedzę na tacy, a sama chęć eksploracji danego tematu nie jest specjalnie podsycana przez wykładowców.

Spotkaliśmy się z wieloma opiniami, że praca w zawodzie daje dużo więcej wiedzy w ciągu kilku tygodni, czy miesięcy, niż podczas kilku lat studiów. Wtedy wszelkie braki teoretyczne i praktyczne szybko są weryfikowane, a my musimy jak najszybciej je uzupełnić. Uczenie się tej najpotrzebniejszej wiedzy w praktycznym wydaniu jest niezwykle atrakcyjną formą, która sprawia, że często pracownicy wielu sektorów żałują czasu spędzonego na studiach.

Niektóre zawody wymagają oczywiście zdobycia niezbędnej wiedzy przed podjęciem pracy nawet na najmniej odpowiedzialnej pozycji. Absolutnie się z tym zgadzamy, jednak wiele kierunków humanistycznych powinno być ścieżką uzupełniająca.

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Same studia, bez względu na kierunek, jaki podejmiemy, wiążą się z rozwojem w nowym środowisku, który przynosi niewymierne korzyści. Przebywanie w nowym środowisku, z ludźmi, którzy dzielą podobne zainteresowania odnośnie do podjęcia przyszłej profesji to okazja do wymiany pomysłów na rozwój w tym kierunku. Z tego też powodu nie można też demonizować takich kierunków, które automatycznie nie zapewnią nam po nich pracy.

Obecnie pracodawcy coraz mniej zwracają uwagę na ukończone studia, a bardziej na to, jak potencjalny pracownik może się odnaleźć na określonym stanowisku. To jak się zapowiada, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, często jest więcej warte niż CV z listą ukończonych studiów licencjackich, magisterskich, czy podyplomowych.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pokazał, jak zmieniło się podejście wśród pracodawców na temat studiów, jako żelaznego oręża podczas zdobywania nowej posady. W dużej mierze ważne jest Twoje nastawienie i jak wypadnie Twoja rozmowa kwalifikacyjna.

Czytaj także:

Kategoria: Rynek pracy

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię