Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Napięcie wokół bezrobocia rośnie. Coraz więcej młodych Polaków bez zatrudnienia

• 2 lutego 2013 • Komentarze (0)

Wygląda na to, że stopa bezrobocia w Europie w ciągu najbliższych dwóch kwartałów ma wyraźnie wyhamować. Zdaniem ekonomistów nie ma jednak powodów do zadowolenia, bo sytuacja młodych ludzi na rynku nadal się pogarsza. Przypomnijmy, że dziś bez pracy jest już co 3-ci młody Polak poniżej 25. roku życia.

osoba bezrobotna

fot. flickr.com | aut. UNDP in Europe and Central Asia

Z informacji udostępnionych przez Eurostat wynika, że w grudniu ubiegłego roku bezrobocie w strefie euro wynosiło blisko 12 %, a całej UE 10,7 %., a to nieco mniej niż prognozy analityków. Stosunkowo niewielki wzrost tego wskaźnika w ostatnim miesiącu 2012r. leży u podstaw kiepskiej sytuacji gospodarczej co widać szczególnie po malejących wzrostach Produktu Krajowego Brutto, spadającej ilości ofert pracy w urzędach oraz rozwiązanie wielu umów tymczasowych.

Rośnie stopa bezrobocia wśród młodych

Sytuacja wydaje się jednak dramatyczna jeśli pod lupę weźmiemy młodych europejczyków. Stopa bezrobocia eurolandu wśród osób poniżej 25. roku życia sięgnęła 24 % w końcu ubiegłego roku. Przypomnijmy, że rok temu było to jeszcze 21,7 %. W najtrudniejszej sytuacji są młodzi Grecy i Hiszpanie – bezrobocie odpowiednio 57,6 % i 55,6 %.

Młodzi ludzie są szczególnie zagrożeni marginalizacją społeczną. Pogłębiająca się recesja na rynku pracy może trwale odcisnąć piętno w rozwoju tego pokolenia, co zdaniem analityków może przełożyć się na spadek wydolności społecznej oraz szeroko rozumiane problemy z zatrudnieniem nawet za kilka lat.

W Polsce sytuacja także jest trudna, bo stopa bezrobocia wśród młodych wynosi dziś 28,4 % (dane z grudnia 2012r.), a to więcej o 0,2 % niż jeszcze w listopadzie ubiegłego roku.

Zdaniem ekonomistów, Europa próbuje walczyć z rosnącym bezrobociem, ale na razie bezskutecznie. Bruksela chce wprowadzić tzw. systemy gwarancyjne pracy dla młodych. Jak przekonuje Laszlo Andor (komisarz m.in. do spraw społecznych i zatrudnienia) – bezrobocie wśród młodych ma bezpośrednie przełożenie na bilans finansowy, szacuje się, że państwa członkowskie w ciągu roku ponoszą 153 mld euro kosztów.

Projekt opracowywany w Brukseli ma być także kluczowym rozwiązaniem na Polski. Eksperci uważają, że budowa odpowiednio silnego trójkąta wiedzy, tj. zacieśnienie relacji między instytucjami biznesowymi, przedsiębiorcami i placówkami edukacyjnymi mogłaby wyraźnie zmniejszyć problem, z którym dziś boryka się krajowy rynek pracy. W efekcie pracodawcy mogliby zatrudniać osoby o ściśle zakrojonych kompetencjach i specjalizacjach, co ich zdaniem wyraźnie polepszyłoby procesy rekrutacyjne.

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami oszacowało, że stopa bezrobocia wśród młodych absolwentów szkół wyższych sięgnie w końcu 2013r. 30 %.

Czytaj także:

Kategoria: Rynek pracy

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię