Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Jak celnie strzelać z łuku? Kilka praktycznych porad.

• 8 września 2021 • Komentarze (0)

Dawniej niejeden chłopiec marzył o zostaniu rycerzem i posiadaniu średniowiecznej broni. Takie marzenia się spełniają! To prawda, sceny z filmów wyglądają zjawiskowo – główna postać chwyta łuk, strzela i zawsze trafia do celu. W rzeczywistości wymaga to odrobiny praktyki. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę, i co w Twojej technice jest kluczowe, aby poprawić celność przy strzelaniu z tak szlachetnej broni, jaką jest łuk klasyczny.

Odpowiedni sprzęt to podstawa!

Jednym z najważniejszych elementów podczas nauki strzelania z łuku jest posiadanie odpowiedniej jakości sprzętu. Nieprawidłowo wyważony łuk będzie sprawiał duże problemy przy celowaniu, a to utrudni nam cały proces. Wręcz może wywołać zniechęcenie, bo pomimo największych starań, ciągle coś nie wychodzi. Jeśli jesteś samoukiem, powinieneś najpierw wyposażyć się w profesjonalny łuk klasyczny oraz odpowiednie do niego akcesoria.

Nieodzownym elementem każdego łuku jest jego cięciwa. Nieodpowiednio założona lub dobrana zakłóci działanie całego mechanizmu i strzelanie stanie się udręką. Nawet kupno gorszego jakościowo modelu lub pochodzącego z tańszego źródła, zniweczy wszystkie plany o dążeniu do jak najlepszych wyników. Profesjonalne cięciwy do łuków klasycznych charakteryzują się ogromną wytrzymałością i wielkim wyborem liczby nitek. Przy doborze należy pamiętać, że cięciwa ma być krótsza od naszego łuku o 3,5 cala. Zwracając uwagę na tak ważne komponenty, dostajemy gwarancję, że błąd, jaki popełnimy, będzie kwestią treningu i wypracowania!

No dobrze, a co z tą techniką?

Co trudnego może być w strzelaniu z łuku? Ano, wiele! Wymaga to od nas odpowiedniego skoordynowania ciała oraz siły. Przy naciąganiu cięciwy pracuje cała nasza główna połowa ciała. Skupić należy się szczególnie na plecach, które odpowiedzialne są za jakość wystrzału. Wytrenowanie odpowiedniej postawy jest kluczowym elementem, który wymaga czasu. Utrwalając błędne nawyki, jedynie utrudnimy sobie drogę do perfekcji, dlatego na samym początku tak ważne jest skupienie i kontrolowanie każdego ruchu.

Plecy muszą być przede wszystkim prosto. Nie możemy się garbić ani pochylać. Ustawiając się, zadbajmy o to, aby nie strzelać pod słońce, które oślepi nas swoimi promieniami. Chwytając cięciwę, pamiętajmy o umieszczeniu jej w zgięciu trzech naszych palców. Żaden z nich ma nie chwytać strzały. Palec wskazujący musi znajdować się nad nią, a środkowy i serdeczny poniżej. Naciągając cięciwę, wydobywamy siłę z mięśni pleców, nie używamy samego ramienia, które trzymamy w linii prostej ze strzałą. Po jej pociągnięciu palec wskazujący ma dotykać Twojej brody, a cięciwa znaleźć się przy nosie oraz ustach. Wymierzyłeś? Strzelaj! Opanowanie drżenia przyjdzie z czasem. Kluczowe jest tutaj doświadczenie.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Oby Twoja technika z dnia na dzień stawała się coraz lepsza, a pewność siebie rosła z każdym dniem. Praktyka czyni mistrza!

Czytaj także:

Kategoria: Bez kategorii

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię