Ulgi podatkowe – sprawdź jakie Ci przysługują

• 13 marca 2015 • Komentarze (0)

Nikt nie lubi płacić podatków i każdy chce, aby jego podatek był jak najniższy. Dlatego przed rozliczeniem PITu warto jest dowiedzieć się o wszystkich możliwych ulgach i mieć pewność, że zostanie wykorzystana każda, która przysługuje.

fotografia flickr.com | Marie Andersson

fotografia flickr.com | Marie Andersson

Ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna przysługuje każdemu, kto wychowuje dzieci. Zazwyczaj przysługuje do 18. roku życia, jednak jeśli dziecko uczy się po uzyskaniu pełnoletności, ulga jest przedłużona, maksymalnie do 25. roku życia. Jeżeli dziecko jest chore lub niepełnosprawne (otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny), ulga nie ma limitu wieku.

Osoby, które wychowują tylko jedno dziecko, skorzystają z ulgi, jeżeli ich dochód wyniósł nie więcej niż 56 000 zł. W przypadku małżeństw rozliczających się wspólnie limit wynosi 112 000 zł.

Z ulgi mogą skorzystać tylko podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych (na PIT-37 lub PIT-36).

Ulga za internet

Przysługuje podatnikom, którzy nie korzystali z niej w poprzednich latach lub w rozliczeniu za 2013 rok skorzystali poraz pierwszy. Możliwa jest do odliczenia na formularzu PIT-36, PIT-37 i PIT-28.

Ulga za darowizny

Umożliwia odliczenie od dochodu darowizn przekazanych na cele kościelne, cele pożytku publicznego oraz krwi oddanej w ramach honorowego krwiodawstwa. Możliwa jest do odliczenia na formularzu PIT-36, PIT-37 i PIT-28.

Ulga rehabilitacyjna

Mogą z niej skorzystać osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub ich opiekunowie. Można ją odliczyć na formularzu PIT-37, PIT-36 i PIT-28.

Ulga abolicyjna

Dotyczy rozliczenia podatku z zagranicy. Skorzystają z niej podatnicy, którzy pracowali w Holandii, Belgii, USA, Australii albo innym państwie, z którego podatek oblicza się metodą proporcjonalnego odliczenia.

Ulga za dojazd do pracy

Wydatki za dojazd do pracy można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, w przypadku umowy o pracę lub pracy za granicą. Oczywiście mogą je odliczyć od przychodu również podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, podobnie jak inne wydatki.

Ulga na nowe technologie

Dotyczy tylko przedsiębiorców. Umożliwia odliczenie wydatków takich jak zakup nowego oprogramowania.

Rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Podatnicy, którzy przez cały rok mieli wspólność majątkową z małżonkiem, mogą rozliczyć PIT wspólnie. Będzie to korzystne zwłaszcza kiedy pracuje tylko jeden małżonek lub istnieje duża różnica dochodów między nimi. Na takich samych zasadach mogą rozliczyć się wspólnie z dzieckiem samotni rodzice.

Więcej informacji:

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Ulgi podatkowe – sprawdź jakie Ci przysługują, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię