Przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej podatnik może skorzystać z ulgi

• 29 września 2015 • Komentarze (0)

Rozpoczęcie rejestracji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej wiąże się z wydatkiem od około 900 do 1 300 zł netto. Tyle należy zapłacić za urządzenie fiskalne. Niemniej, przedsiębiorca, który kupi pierwszą kasę, może skorzystać z ulgi i otrzymać nawet 90% wydanej kwoty (nie więcej niż 700 zł). A na tym możliwości odzyskania części pieniędzy się nie kończą.

kasa fiskalna

Fotografia: Flickr.com CC 2.0 | Autor: tales of a wandering youkai

Refundację zdefiniowały 2 akty prawne: ustawa z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Do skorzystania z ulgi niezbędne jest m.in. przestrzeganie procedur towarzyszących rozpoczęciu ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu urządzenia fiskalnego oraz zachowanie faktury zakupu.

Jak zainstalować kasę fiskalną?

Procedurę należy zacząć od zgłoszenia do Urzędu Skarbowego planowanej liczby kas i miejsc ich zainstalowania. Zgodnie z prawem, zawiadomienie musi trafić do naczelnika właściwego US co najmniej jeden dzień przed terminem rozpoczęcia rejestracji sprzedaży. Następnie trzeba zadbać o to, aby urządzenie zostało zafiskalizowane przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami.

Podatnik musi poinformować Urząd Skarbowy o wprowadzeniu kasy w tryb fiskalny – najpóźniej 7 dnia od daty wykonania tej czynności. Po przejściu przez cały proces, przedsiębiorca otrzyma od US numer ewidencyjny. Należy go nanieść na urządzenie w trwały sposób, w widocznym miejscu.

Kto może skorzystać z odliczenia?

Ulga przysługuje podatnikom VAT oraz przedsiębiorcom zwolnionym z tego podatku i świadczącym jedynie usługi zwolnione. Pierwsza z wspomnianych grup może dokonać odliczenia w deklaracji podatkowej od towarów i usług albo za okres rozliczeniowym, w którym zaczęła się rejestracja sprzedaży, albo za okresy następujące w przyszłości. Przedsiębiorca zwolniony z VAT lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione, może starać się o zwrot części kwoty na swój rachunek bankowy. W tej sytuacji należy złożyć wniosek do US, który przeleje odpowiednią kwotę w terminie do 25 dni.

Ile wyniosą realne koszty?

Jeśli przedsiębiorca wyda na urządzenie około 1000 zł netto / 1230 zł brutto, powinien otrzymać od US 700 zł zwrotu. „Watowcy” mogą odliczyć podatek VAT, który przy powyższej kwocie wyniesie 230 zł. Ponadto, przedsiębiorcy włączają zakup kasy rejestrującej w koszty uzyskania przychodu. Pozwala to na odzyskanie nawet 19% wartości urządzenia, w postaci oszczędności w podatku dochodowym. Jak widać, realne koszty rozpoczęcia ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej wyniosą znacznie mniej, niż cena wybranej technologii.

W analizowanym przykładzie to niewiele ponad 100 zł.

źródło: www.pckf.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (3 ocen)
Przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej podatnik może skorzystać z ulgi, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię