Pracownicze Plany Kapitałowe – zadbaj o swoją emeryturę
Co czwarty Polak nie oszczędza pieniędzy na przyszłość! Z tego powodu rząd utworzył Pracowniczy Program Kapitałowy. Program ma na celu pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy na emeryturę. Dowiedz się więcej o tym programie!

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program długotrwałego oszczędzania regulowany ustawą, która została uchwalona pod koniec roku 2018. PPK jest w pełni indywidualnym i dobrowolnym systemem oszczędzania, który ma na celu podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków.
Obniżająca się demografia sprawia, że konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie emerytur Polaków. Samodzielne odkładnie składek jest propozycją rządu na zadbanie o swoją niezależność finansową w czasie emerytury.
Programem są automatycznie objęci wszyscy w wieku od 18 do 54 lat. Każdy w przedziale 55-69 lat może również uczestniczyć w systemie oszczędzania, jednak w tym celu musi złożyć odpowiednią deklarację. Z PPK nie mogą skorzystać jedynie osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, służby mundurowe oraz rolnicy.
Program jest wprowadzany stopniowo. W tym roku dotyczy jedynie firm, które zatrudniają powyżej 250 pracowników. Do roku 2021 PPK obejmie wszystkie przedsiębiorstwa.
W jaki sposób są pobierane środki na PPK?
Ustawa zakłada, że na konto oszczędnościowe uczestnika będą spływać składki od pracownika, pracodawcy i państwa. Pracodawca będzie zobowiązany do płacenia podstawowej składki w wysokości 1,5% wynagrodzenia. Uczestnik PPK odprowadzi 2% pensji na konto programu. W ustawie uwzględniono również obniżenie wpłaty do 0,5% dla osób najmniej zarabiających.
Uczestnik programu na start otrzyma wpłatę powitalną z Funduszu Pracy w wysokości 250 złotych. Przewidywana jest również coroczna dopłata 240 zł.
Kiedy i w jaki sposób są wypłacane środki z Pracowniczego Planu Kapitałowego?
Środki z PPK będą wypłacane po ukończeniu 60 roku życia. Jednorazowo uczestnik programu może wtedy wypłacić jedną czwartą z odłożonych pieniędzy. Warto wspomnieć, że w odróżnieniu od OFE, pieniądze odłożone w PPK są w pełni własnością uczestnika.
- Ustawodawca przewidział możliwości szybszego wybrania pieniędzy z programu:
- poważna choroba uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka – możliwe jest wypłacenie bezzwrotnie 25% odłożonych środków,
przeznaczenie pieniędzy na wkład własny – dotyczy to jedynie osób poniżej 45 roku życia. Możliwa jest wypłata nawet całości zgromadzonych pieniędzy, ale należy je zwrócić w ciągu 15 lat.
Potrzebujesz porady finansowej? Sprawdź bb-biuro.pl/biuro-rachunkowe-bydgoszcz/
Czytaj także:
Moje-finanse.pl na Facebooku
Kategoria: Finanse osobiste
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.