Potrącanie kosztów komorniczych z kwoty alimentów
Sądowy nakaz nie dla każdego rodzica jest wystarczającym powodem, by spłacać należne alimenty na rzecz dziecka – wielu z nich unika płacenia, lub dokonuje spłat z dużym opóźnieniem. W takich sytuacjach rodzic, któremu przyznano prawo do opieki nad dzieckiem, może zwrócić się do komornika sądowego o pomoc w ściągnięciu należności.
Powstaje jednak pytanie – kto poniesie koszty pracy komornika? Dłużnik, czy wierzyciel?

Fot. materiały własne Moje Finanse
Kto płaci komornikowi?
Odpowiedzi na powyższe pytanie dostarcza artykuł 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Punkt pierwszy artykułu stwierdza, że „komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego”. W przypadku, gdy świadczenie egzekwowane jest z takich środków, jak zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, stypendium, dodatek szkoleniowy, czy świadczenia z ubezpieczenia społecznego, opłata stosunkowa pobrana przez komornika równa jest 8% egzekwowanego świadczenia alimentacyjnego, jednak nie niżej niż 1/20 i nie wyżej niż dziesięciokrotna wartość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W kolejnych punktach artykułu wymienione są szczególne okoliczności, w których opłaty komornicze pobierane są w innych, niż wcześniej wymienione wysokości – np. w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.
Kwota ta nie może być jednak niższa niż 1/20 i nie większa niż dziesięciokrotna wartość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Kiedy to wierzyciel płaci komornikowi?
Istnieją pewne okoliczności, kiedy to wierzyciel musi uiścić opłatę za dokonane czynności komornicze. Zgodnie z punktem 4 artykułu 49, w przypadku niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego, komornik obciąża jego kosztami właśnie wierzyciela. Zarówno dłużnik, jak i wierzyciel, którego obciążono kosztami egzekucji, może wnieść wniosek o obniżenie należności. Wniosek należy wnieść w ciągu 7 dni od otrzymania informacji o ściągnięciu opłaty – jest on rozpatrywany przez sąd.
Niespłacone alimenty to problem, z którym skutecznie może pomóc nam doświadczony komornik sadowy, takich jak działający przy Sądzie w Tarnowie Marek Piasecki.
Potrącanie kosztów komorniczych z kwoty alimentów,Czytaj także:
Moje-finanse.pl na Facebooku
Kategoria: Finanse osobiste, Polska
Komentarze (0)
Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy
Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.