Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Polscy naukowcy w europejskiej elicie. Mamy powody do dumy

• 4 lutego 2013 • Komentarze (0)

Z informacji udzielonych przez Komisję Europejską wynika, że polscy naukowcy dołączyli do największych konsorcjów naukowych zajmujących się strategicznymi badaniami dla całej Unii Europejskiej, a w tym projektami analiz zasady działania ludzkiego mózgu i podstawowymi właściwościami grafenu.

badania naukowe

fot. flickr.com | aut. RDECOM

Na każdy z opracowywanych sektorów badań UE przeznaczyła finansowanie na kwotę 1 mld euro, a to z szacunków analityków prawdopodobnie największe projekty naukowych na przestrzeni ostatnich kilku lat, które będą nadzorowane przez Polaków.

Badania nad grafenem (zob. grafen) zajmuje się w tej chwili Instytuj Technologii Materiałów Elektronicznych, któremu przewodzi dr Włodzimierz Strupiński – cały zespół dołączył do grupy ekspertów z całej Europy w celu kontynuowania badań nad właściwościami tego materiału.

Polscy naukowcy są liderami w technice pozyskiwania grafenu – opracowali mało inwazyjny i stosunkowo tani sposób na pozyskiwania tego materiału. Dla porównania – na świecie uzyskanie kilku centymetrów kwadratowych grafenu to koszt przeszło 2 mln zł, w Polsce to nieco ponad 200 zł za 1 metr kwadratowy.

Drugim sektorem badań, którym zajmie się konsorcjum polskich i międzynarodowych ekspertów jest ludzki mózg oraz zasada jego funkcjonowania. Nad tym projektem będzie pracował zespół ekspertów Politechniki Warszawskiej pod przewodnictwem dr hab. Piotra Bogorodzkiego.

Poza tym kilka grup eksperckich ma zająć się także opracowywaniem nowoczesnych technologii wykorzystania i obróbki krzemu oraz budowy prototypowych urządzeń, które korzystają ze sposobu komunikacji między neuronami.

Najlepsze projekty zlecone przez UE mają szansę na uzyskanie dotacji, które pozwolą naukowcom na kontynuowanie badań przez kolejną dekadę. We wszystkich biorą udział najlepsi naukowcy z kilkunastu krajów członkowskich UE oraz kilkuset instytutów badawczych.

Czytaj także:

Kategoria: Giełda i inwestycje, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię