Podsumowanie półrocza w polskich przedsiębiorstwach – Bibby Financial Services.

• 16 grudnia 2016 • Komentarze (0)

Pojawiły się wyniki 12 już fali prowadzonego przez Bibby Financial Services badania na temat aktualnej oceny sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, ich otoczenia zewnętrznego i  klimatu ekonomicznego do prowadzenia biznesu w Polsce. Nie są one jednak optymistyczne. Jakie wnioski wypływają z tego badania? Jak przedsiębiorcy oceniają ostatnie półrocze?

20 złotych

Fot. Moje-Finanse

Firmy, które wzięły udział w badaniu nie tylko źle oceniają ostatnie półrocze, ale także pesymistycznie patrzą w przyszłość. Wskaźnik Bibby MSP Index wyniósł w tym półroczu 51,7 pkt. To najniższy wynik od czasu spowolnienia gospodarczego na przełomie 2012 i 2013 roku.

Czym jest Bibby MSP Index ? O czym mówi ten indeks?

„Bibby MSP Index” wzorowany jest na indeksie określanym jako Indeks Managerów ds. Zakupów. Jego konstrukcję oparto o założenie, że o stanie każdego przedsiębiorstwa , decydują kluczowe obszary, takie jak: sprzedaż/zamówienia, inwestycje, zatrudnienie, płynność finansowa, poziom zadłużenia firmy. Istotne są także nastroje panujące w przedsiębiorstwie. Analizując nie tylko aktualny stan przedsiębiorstwa, ale też jego plany na przyszłość w kwestii wspomnianych już obszarów (tu: 6 miesięcy), otrzymujemy informacji o oczekiwanej przez przedsiębiorców sytuacji firmy w jej wiodących obszarach. Dzięki temu możemy przewidzieć, zachowania innych uczestników rzeczywistości gospodarczej.

Jak według badania maluje się sytuacja polskich przedsiębiorców?

W polskich firmach zapanowało pesymistyczne podejście – 12% badanych spodziewa się spadku zatrudnienia, czyli o 2,4% więcej niż w poprzedniej fali badania. Także coraz więcej przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia płynności finansowej – 18%. Z kolei jedna piąta badanych boi się zmniejszenia popytu na ich produkty. Nadzieję na wzrost sprzedaży ma 29,6% badanych. Jednak i tu zauważalny jest spadek o 1,2% względem poprzedniego badania. Również niewielu przedsiębiorców liczy na poprawę swojej płynności finansowej. W przypadku pogarszających się nastrojów należy szukać rozwiązań problemów, które występują w małych i średnich przedsiębiorstwach. Nieterminowość, zwiększenie czasu oczekiwania na zapłatę czy wystąpienie braku płynności finansowej – to nie sytuacje bez wyjścia. Warto rozważyć faktoring, który pomoże uniknąć powyższych problemów. Dzięki faktoringowi przedsiębiorcy mogą poprawić swoją płynność finansową, co z kolei może mieć pozytywny wpływ na nastroje w firmie, a w przyszłości – podnieść Bibby MSP Index w kolejnym badaniu.

Czy powyższe prognozy się sprawdzą? To zależy przede wszystkim od działań przedsiębiorców.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Podsumowanie półrocza w polskich przedsiębiorstwach – Bibby Financial Services., 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię