Oszczędzanie w walucie. Jak się za to zabrać?

• 25 listopada 2015 • Komentarze (0)

Część Polaków nadal jest przywiązana do przechowywania pieniędzy w domu. Według różnych badań dotyczy to około 25-30% wszystkich Polaków.

waluta euro

Fotografia Flickr.com licencja CC 2.0 | Autor: wfabry

Nie ma jednak wiarygodnych badań, pozwalających na oszacowanie oszczędności w walucie, natomiast w przypadku oszczędności w rodzimej walucie można jedynie oszacować wielkość posiadanych zasobów finansowych.

Obecnie wysokie kursy walut z rekordowo wysokim kursem dolara amerykańskiego czy funta szterlinga pokazują, że rynek walutowy jest niezwykle dynamiczny. Dolary amerykańskie są najdroższe od dziesięciu lat, zatem osoby, które zdecydowały się na zakup amerykańskiej waluty na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia, na pewno zyskają przy jej sprzedaży. Warto jednak pamiętać, że część oszczędności jest przeliczana na waluty wymienialne także z powodu ich płynności. Dolary, euro czy funty można sprzedaż praktycznie wszędzie, natomiast polska złotówka jest przyjmowana jako waluta jedynie w wybranych kantorach europejskich.

Ze względu na wysokie kursy raczej niewskazane jest kupowanie waluty w celu jej przeliczenia na oszczędności. Kursy walut mogą równie dynamicznie się zmieniać, a w przypadku dolara amerykańskiego analitycy nie są zgodni co do dalszych trendów wzrostowych lub spadkowych. Wysoki kurs walut muszą także zaakceptować kredytobiorcy, spłacający swoje zobowiązania walutowe. Decydując się na przeliczenie oszczędności złotówkowych na walutę warto porównać ofertę kantorów stacjonarnych, internetowych oraz ofertę własnego banku. Przy wyższych kwotach bank oferuje korzystny indywidualnie negocjowany przelicznik do wymiany walut. Najczęściej jednak klienci porównują oferty kantorów. W tym przypadku bardzo często okazuje się, że to kantory internetowe pozwalają na korzystne dla nabywających kursy. W kantorach internetowych klienci, którzy chcą przewalutować wyższe kwoty, mogą liczyć na korzystniejsze kursy. Dodatkowym atutem internetowego kantoru jest niewątpliwie fakt, że gwarantuje on stabilność kursu od momentu zawarcia transakcji do chwili przelania środków na konto w kantorze w celu sfinalizowania całej operacji. Oczywiście oszczędności walutowe można również zdeponować w banku, zakładając wybraną lokatę terminową, jednak oprocentowanie depozytów walutowych jest dużo niższe niż oferowane przez banki oprocentowanie depozytów złotówkowych otwieranych na analogiczne okresy.

Zobacz też: Walutowe oszczędności Polaków

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Oszczędzanie w walucie. Jak się za to zabrać?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię