Optymalne wytyczenie linii transportowej w zakładzie

• 26 sierpnia 2016 • Komentarze (0)

Wnętrze zakładu produkcyjnego musi być tak zaprojektowane, aby proces produkcji przebiegał sprawnie, a pracownicy nie musieli dźwigać surowców lub gotowych produktów. Jak prawidłowo wytyczyć linie transportowe w zakładzie?

zakład produkcyjny

Fotografia CC Flickr.com 2.0 Jirka Matousek

Każdy zakład produkcyjny jest wyposażony w niezbędne urządzenia. Do tych należą linie produkcyjne, maszyny sortujące i pakujące oraz liczne urządzenia pozwalające przygotować kolejne partie produktów do dalszego transportu. Aby zakład produkcyjny działał sprawnie i z myślą o ograniczeniu wypadków przy pracy, niezbędne jest m.in. wytyczenie linii transportowych. Jak należy podejść do tego zadania w sposób profesjonalny?

Po pierwsze: projekt

Zanim linia transportowa zostanie oddana do użytku, muszą zostać wykonane pewne czynności. Zaczynają się one od stworzenia projektu takiej linii. Na rynku działa wiele przedsiębiorstw zajmujących się właśnie taką działalnością. Po uzyskaniu podstawowych informacji, specjaliści są w stanie przygotować poglądowe szkice, a następnie wspólnie z klientem pracować nad szczegółami.

Podczas pracy nad projektem linii transportowej bierze się pod uwagę wymagania klienta, które odnoszą się do np. automatyki czy przyłącza elektrycznego. Znaczenie ma również środowisko, w którym maszyny będą pracować. Przykładowo wysoka temperatura panująca w zakładzie produkcyjnym wymusza zastosowanie części odpornych na ten czynnik zewnętrzny.

Projekt linii transportowej musi odpowiadać również na potrzeby pracowników. Praca z maszynami zawsze niesie ryzyko wystąpienia wypadków. Ryzyko to można jednak zminimalizować przez prawidłowe zabezpieczenie ostrych elementów czy oświetlenie główne i boczne, które pozwoli wykonywać zadania w optymalnych warunkach.

Po drugie: prawidłowy montaż

Trudno wyobrazić sobie, aby maszyna mająca kilka czy nawet kilkanaście metrów mogła zostać w całości dostarczona do zakładu produkcyjnego. Większość producentów takich urządzeń korzysta z modułowego systemu profili. W efekcie montaż linii transportowej jest prosty, choć nie dla laików. To główny powód, dla którego tą częścią prac również powinni zająć się specjaliści.

Jeżeli chodzi o prawidłowy montaż, to nie można zapomnieć, że jednym z ważniejszych elementów każdej linii transportowej są taśmy transportujące. Firma Wilhelm Herm. Müller posiada w swojej ofercie szeroki wybór takich produktów. Aby taśmy działały sprawie, konieczne jest ich dostosowanie do warunków panujących w zakładzie pracy. Również montaż ma znaczenie. Jeżeli zostanie on wykonany nieprawidłowo, to taśmy mogą się szybciej zużyć.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (2 ocen)
Optymalne wytyczenie linii transportowej w zakładzie, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Giełda i inwestycje, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię