Od czego uzależnić wybór lokaty?

• 12 sierpnia 2016 • Komentarze (1)

Lokaty bankowe to bezpieczny i przynoszący pewny zysk sposób na oszczędzanie. Wiele osób, przeglądając internet zastanawia się, jaką ofertę wybrać. Praktycznie wszystkie banki oferujące usługi klientom detalicznym posiadają w swoich ofertach lokaty terminowe.

złoty

Fot. Materiały serwisu Moje Finanse

Analiz oprocentowanych depozytów często bywa czasochłonna i trudna. Podpowiemy jak szybko znaleźć dobrą lokatę i nie żałować.

Popularność lokat wynika z ich charakterystyki. Oprocentowane depozyty są bezpieczne, co wynika z roli banków jaką pełnią w systemie finansowym. Depozyty w bankach są zabezpieczone do równowartości kwoty 100 tys. euro. Oznacza to, że nawet przy upadku banku, środki tam zdeponowane wrócą do nas. Lokaty przynoszą także pewny zysk. Zyski z lokat są naliczane na podstawie oprocentowania. Jest to cena, jaką płaci bank za zdeponowany przez klienta kapitał. To właśnie ten parametr lokat jest najważniejszy przy wyborze oferty.

Wybierając lokaty musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jak już zostało napisane, oprocentowanie lokat jest kluczowe przy wyborze oferty. Wysokość oprocentowania wpływa na kwotę odsetkową. Oprocentowanie lokat jest przeważnie stałe, przez co klient z góry może ustalić jakie zyski z lokat osiągnie. Na oprocentowanie wpływ mają stawki stóp procentowych na rynku międzybankowych – WIBOR i WIBID oraz pośrednio główne stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Oprocentowanie jest podawane w skali roku – co warto mieć przy krótszych terminach zapadalności.

Z terminem oprocentowania wiąże się również rodzaj kapitalizacji odsetek. Odsetki są dopisywane do rachunku lokaty co pewien z góry określony czas. Jakiś czas temu furorę robiły lokaty z kapitalizacją dzienną. Obecnie najpopularniejsze oferty posiadają kapitalizację miesięczną lub odbywającą się na koniec okresu trwania lokaty. Dla osób oszczędzających najlepszym rozwiązaniem byłaby jak najczęstsza kapitalizacja. W takim przypadku działa zasada procentu składanego i kwota odsetkowa rośnie szybciej.

Okres na jaki zakładana jest lokat – czyli termin zapadalności – to kolejna kwestia, którą powinniśmy analizować przed wyborem oferty. Lokatę w banku można założyć zarówno na jeden dzień jak i na kilka lat. Warto zwrócić uwagę na okres, na jaki zakładana jest lokat, ponieważ przez ten czas nie można wycofać środków z depozytu. Jeśli to uczynimy, stracimy naliczone dotychczas odsetki. Pamiętajmy o tym wybierając ofertę lokaty.

Wybór oferty może ułatwić te porównanie lokat bankowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Od czego uzależnić wybór lokaty?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, System bankowy, Wiadomości

Komentarze (1)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. magdalena madzia pisze:

    Artykuł ciekawy ale dość krótki wydaje mi się, że nie wyczerpałeś dostatecznie tematu. Wybierając bank, w którym założymy lokatę powinniśmy zwrócić uwagę na renomę, doświadczenie banku ale i na oprocentowanie. Na znalazłam porównanie takich lokat. Myślę, że zdecyduję się na Idea Bank. Ciekawa oferta i nie muszę zakładać tam konta.

Wyraź swoją opinię