O czym należy pamiętać przy zakładaniu kont oszczędnościowych?

• 31 marca 2016 • Komentarze (0)

Posiadając wolny kapitał, warto przynajmniej jego część przeznaczyć na oszczędności. W ten sposób można stworzyć tzw. poduszkę finansową stanowiącą zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Dobrym sposobem na ulokowanie nadwyżki pieniędzy są konta oszczędnościowe. Jesteś zdecydowany otworzyć taki rachunek? Sprawdź, o czym należy pamiętać.

50 złotych

Fotografia: Materiały własne redakcji

Konta oszczędnościowe to produkty finansowe dostępne właściwie w każdym banku. Pozwalają na bezpieczne ulokowanie wolnej nadwyżki pieniędzy, dlatego cieszą się popularnością wśród klientów. Zanim jednak i ty zdecydujesz się na założenie rachunku oszczędnościowego, poznaj istotne kwestie, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji.

Wysokość oprocentowania

Lokując środki na koncie oszczędnościowym, zależy ci na osiąganiu jak najwyższych zysków. Dlatego musisz zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania. Im wyższe, tym większa wartość odsetek. Pamiętaj jednak, że oprocentowanie zawsze podawane jest w skali roku.

Ciekawym rozwiązaniem, które motywuje do regularnego oszczędzania, jest Konto Oszczędnościowe w Getin Bank. Wysokość oprocentowania rośnie wraz z rosnącym saldem na rachunku.

Opłaty za prowadzenie konta

Analizując konta oszczędnościowe, porównaj opłaty za prowadzenie rachunku. Sprawdź, które banki pobierają prowizję i w jakiej wysokości. Może bowiem okazać się, że atrakcyjne oprocentowanie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów za prowadzenie rachunku oszczędnościowego.

Koszty za wypłatę pieniędzy

Gromadząc pieniądze na koncie oszczędnościowym, zawsze masz możliwość ich wypłaty – w dowolnym momencie. Nie zawsze jednak wypłata środków będzie bezpłatna – zwykle prowizja nie jest pobierana przy pierwszej wypłacie w miesiącu. Za kolejne przelewy – na dowolny rachunek bankowy – trzeba będzie zapłacić. Wysokość prowizji uzależniona jest od polityki cenowej konkretnego banku – kwota waha się w granicach 5-15 zł.

Istnienie limitów wpłat

Zanim zdecydujesz się otworzyć rachunek oszczędnościowy w konkretnym banku, sprawdź czy istnieją limity wpłat. Dowiedz się, czy w miesiącu możesz dokonać dowolną liczbę wpłat czy jest to w jakiś sposób ograniczone. Sprawdź również, czy istnieją limity nałożone na maksymalną kwotę wpłacanych środków.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek

Poszukując konta oszczędnościowego, zwróć uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek. Dostępne są rachunki z miesięczną (częściej spotykane) lub dzienną (rzadziej dostępne) kapitalizacją. Sprawą oczywistą jest, że im częściej będą one dopisywane do rachunku, tym lepiej – zwiększają saldo bazowe, na podstawie którego wyliczane są odsetki w kolejnych okresach.

Zanim wybierzesz, porównaj konta oszczędnościowe

Tylko z pozoru wybór konta oszczędnościowego jest łatwy. Jeśli chcesz ulokować oszczędności w korzystnym rachunku, musisz dokonać porównania. Przeanalizuj dostępne oferty banków, by wybrać rozwiązanie dostosowane do twoich oczekiwań. Zwróć uwagę na powyższe kwestie, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, System bankowy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię