Kredyt hipoteczny – zapisy w umowie, na które warto zwrócić szczególną uwagę

• 15 listopada 2015 • Komentarze (0)

Kredyty hipoteczne są kredytami na lata. Gdy wiążesz się z bankiem na kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat musisz mieć na uwadze to, że w okresie kredytowania może się bardzo wiele wydarzyć.

alior bank

Fotografia Moje-Finanse

Na całościowy koszt kredytu, a więc i twoje obciążenia finansowe, wpływa sporo zmiennych, o których istnieniu musisz wiedzieć, przed zaciągnięciem pożyczki. Jakie to zmienne?

Banki często kuszą klientów wyjątkowo korzystnym, niskim oprocentowaniem. Niestety równie często korzystne warunki oprocentowania obowiązują przez ściśle określony, stosunkowo krótki (w porównaniu z całym okresem kredytowania) czas. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy kredytowej, przyjrzyj się dokładnie umowie i sprawdź, czy przypadkiem bank nie zastrzega, że po roku lub dwóch latach oprocentowanie wzrośnie o kilka punktów procentowych.

Zweryfikuj te dane i wylicz dokładnie, czy w takiej sytuacji oprocentowanie w całym okresie kredytowania będzie równie korzystne, jak ci się początkowo wydawało.

Zmiany oprocentowania w trakcie trwania umowy kredytu hipotecznego

Musisz się z nimi liczyć, jednak upewnij się wcześniej, że zapisy w umowie kredytowej nie pozwalają bankowi na ustalanie marży na dowolnym poziomie, uzależnionym na przykład od decyzji organów zarządzających wybraną przez ciebie instytucją finansową. Obecnie najczęściej oprocentowanie składa się z jednej stałej i jednej zmiennej. Stałą jest wysokość marży bankowej, zmienną – stopy rynkowe, czyli WIBOR, EURIBOR lub LIBOR. Jeśli bank ustala oprocentowanie w oparciu o te stopy, możesz mieć pewność, że będzie ono dość elastycznie dostosowywane do aktualnej sytuacji rynkowej. Jeśli bank pozwala sobie na dowolność i uzależnia wysokość oprocentowania od decyzji organu zarządzającego – takiej pewności mieć nie będziesz.

Dodatkowe opłaty i prowizje

Przy zawieraniu umowy kredytowej warto też zwrócić uwagę na opłaty i prowizje pobierane przez bank za wykonanie określonych czynności, na przykład z tytułu przewalutowania kredytu (przy kredycie walutowym) lub w razie wcześniejszej spłaty. Jeśli bank pobiera opłaty z tego tytułu, ich wysokość powinna być ustalona w umowie kredytowej. Podsumowując należy stwierdzić, że każdy potencjalny kredytobiorca powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na precyzję i jasność przepisów zawartych w umowie kredytowej oraz sprawdzić ranking najtańszych kredytów hipotecznych.

Dokładne zapoznanie się z ofertami umożliwia łatwe wykrycie ewentualnych pułapek zastawianych na kredytobiorców przez banki.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Kredyt hipoteczny – zapisy w umowie, na które warto zwrócić szczególną uwagę, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię