Konsolidacja kredytu – pomysł na większe oszczędności?

• 2 sierpnia 2016 • Komentarze (0)

Coraz więcej banków oferuje konsolidację kredytów osobom, które chciałyby sprawniej spłacić kilka pomniejszych, posiadanych zadłużeń. Faktycznie, możliwość spłacania jednej, nieco niższej raty zamiast kilku pozwala nabrać oddechu, jednak przed podjęciem decyzji o skonsolidowaniu kredytu warto przemyśleć wszelkie plusy i minusy, oraz poznać rzeczywiste działanie takiego rozwiązania.

Świadome decyzje w kwestii finansów, zwłaszcza jeśli chodzi o zadłużenie, mogą uchronić przed wyjątkowo nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Na czym polega konsolidacja kredytu?

 

100 złotych

Fotografia: Moje Finanse

To oferta skierowana do osób posiadających kilka pomniejszych zadłużeń w różnych bankach czy pozabankowych instytucjach finansowych. Często suma rat składa się na pokaźną kwotę, która jest trudna do udźwignięcia dla spłacającej osoby. Bank może przejąć wszystkie zadłużenia, zsumować i jeszcze raz, w porozumieniu z klientem, naliczyć jedną ratę, niższą niż suma dotychczasowych. Często konsolidacja kredytu bywa ratunkiem przed popadnięciem w spiralę zadłużenia, lub wręcz pomaga wydostać się z niej osobom, które już popadły w niebezpieczny nawyk spłacania jednych pożyczek drugimi. Usługa konsolidacji kredytu może stanowić dla nich nową szansę na zapanowanie nad domowym budżetem.

Z konsolidacji kredytu korzystają osoby prywatne, ale także i przedsiębiorstwa. Dobrze dobrana usługa pozwala podreperować budżet i uwalnia pewną ilość środków, które zaoszczędzone mogą posłużyć rozkręceniu produkcji czy reklamie. Tak samo, choć na mniejszą skalę, działa oszczędzanie z kredytem konsolidacyjnym u osób prywatnych.

Dlaczego warto skorzystać z tej oferty?

Przede wszystkim, kredyt konsolidacyjny ułatwia spłacanie zadłużenia – co do tego nie ma wątpliwości. Dzięki temu domowy budżet ma szansę zregenerować się, a dłużnik oszczędza choćby przez comiesięczne odkładanie różnicy. Nie trzeba też martwić się dłużej o kilka terminów w miesiącu – pozostaje jeden dzień, do którego trzeba dokonać wpłaty, jest to więc rozwiązanie bardzo wygodne. Jest to także wspomniany już ratunek przed spiralą zadłużenia, a często jedyna szansa na spłacenie wszystkich posiadanych zadłużeń bez konieczności zaciągnięcia kolejnej pożyczki albo kredytu. Konsolidacja kredytu obejmuje wszelkie zadłużenia – hipoteczne, samochodowe, na karcie kredytowej, gotówkowe… pole do działania jest więc stosunkowo szerokie.

Jakie pułapki trzeba mieć na uwadze?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dzięki konsolidacji kredytu nie spłaca się wcale mniejszej kwoty – bank, wyliczając nową ratę, narzuca także własną prowizję i oprocentowanie. Okres spłacania kredytu jest też o wiele dłuższy, dlatego, że raty są niższe – to także wpływa na ostateczną kwotę do spłaty. Banki oczywiście nie świadczą tej usługi bezinteresownie, także muszą na niej zarobić.

Suma wad i zalet kredytów konsolidacyjnych prowadzi do wniosku, że właściwie podjęta decyzja i oferta wybrana świadomie może naprawdę uratować sytuację finansową klienta. Nie trzeba więc bać się konsolidacji kredytu – należy jedynie dokładnie zapoznać się z warunkami.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Konsolidacja kredytu - pomysł na większe oszczędności?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię