Jak zarobić nawet o 50 % więcej na depozytach bankowych?

• 26 listopada 2015 • Komentarze (0)

W dzisiejszych czasach częstym dylematem Polaków jest to jaki depozyt bankowy wybrać. Niejednokrotnie brak wystarczającej wiedzy finansowej prowadzi do zwykłego powiększania kosztu alternatywnego, czyli pieniędzy, których nie zarobiliśmy mimo tego, że mogliśmy.

pusty portfel

Fotografia Flickr.com CC.20 | Autor: Guy Sie

Tak więc jak inwestować żeby zoptymalizować zyski z naszej inwestycji i być spokojnym o nasz kapitał? Sprawdźmy to.

Jak wykazują statystyki NBP, Polacy nadal najchętniej inwestują w bezpieczne instrumenty finansowe, a dokładniej w tradycyjne lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa nie możemy wyróżnić żadnej z powyższych opcji, ponieważ każda podlega ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ten bierze odpowiedzialność za wypłatę naszego zainwestowanego kapitału wraz z naliczonymi odsetkami o wartości nie większej niż 100 tys. Euro, w przypadku kiedy nasz bank stanie się niewypłacalny – np. ogłosi upadłość.

Jednak możemy rozróżnić te dwa produkty bankowe na podstawie ich oprocentowania. Zatem zbadajmy jak sytuacja będzie wyglądać, gdy zainwestujemy na okres jednego miesiąca po 2 tysiące złotych na konto oszczędnościowe oraz na jednomiesięczną lokatę bankową.W tym porównaniu pod uwagę bierzemy średnie oprocentowanie w skali roku każdego z tych depozytów.

Konta oszczędnościowe

Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych to 1,61% w skali roku. Tak nisko ustawiony próg jest powodem ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, rekordowo niskich stóp procentowych.

Lokata bankowa

Decyzje RPP również wpływają na oprocentowanie lokat bankowych. Te mają najniższe poziomy w historii. Oczywistym dowodem tego jest średnie oprocentowanie lokat jednomiesięcznych, który sięga 1,03% w skali roku.

Porównanie

Jak można łatwo zauważyć na kontach oszczędnościowych odnotowujemy oprocentowanie o ponad 50% wyższe niż na lokatach bankowych. Więc oczywistym faktem jest, że osoba chcąca ulokować pieniądze krótkoterminowo powinna zainwestować w konto oszczędnościowe.

Ale jak to się przekłada na liczby?

Lokując, wcześniej wspomniane 2 tysiące złotych na koncie oszczędnościowym zarobimy w ciągu miesiąca 2,17 zł, podczas gdy nasza lokata jednomiesięczna wygeneruje nam zysk o wartości 1,39 zł. Różnica jest dosyć znacząca, ponieważ równa aż 78 groszom, co w tym wypadku nie wydaje się być majątkiem, ale w większej skali może być dużą stratą, w momencie wybrania lokaty jednomiesięcznej.

Sprawdź na oszczednoscionline.pl, które banki oferują najlepsze lokaty online.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (2 ocen)
Jak zarobić nawet o 50 % więcej na depozytach bankowych?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, System bankowy

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię