Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Jak założyć działalność gospodarczą?

Kiedy masz już dość pracy na etacie, możesz spróbować własnych sił w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zanim jednak rzucisz się na głęboką wodę, zapoznaj się dokładnie z aspektami zakładania działalności gospodarczej, aby być przygotowanym na wszystko. Założenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalności, z którymi zmierzyć się muszą wszyscy początkujący przedsiębiorcy. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, o których powinien wiedzieć każdy przyszły przedsiębiorca.

Jak zarejestrować działalność gospodarczą krok po kroku?

Gdy zdecydujemy się już, jak będzie wyglądał nasz własny biznes, swoje działania powinniśmy zacząć od złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek ten można złożyć zarówno elektronicznie jak i tradycyjnie – w urzędzie gminy. We wniosku należy podać następujące dane:

● adres firmy,
● PESEL, NIP.
● dane kontaktowe,
● kod działalności, który składa się z pięciu znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności,
● rodzaj opodatkowania,
● datę rozpoczęcia działalności,
● dane rachunków bankowych.

Dla przyszłych przedsiębiorców przygotowano również pewne ułatwienie. Kiedy składają oni wniosek o rejestrację działalności gospodarczej osób fizycznych w urzędzie gminy bądź miasta, jednocześnie wiąże się to dla nich ze zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Po złożeniu tego wniosku przedsiębiorca może zacząć prowadzić własny biznes. W poprzednim artykule znajdziesz informacje o wynajmie i kupnie lokali użytkowych. Kupno czy wynajem – co bardziej się opłaca? Sprawdź! Jednym z przykładów, na którym się wzorowaliśmy są sklepy zoologiczne, które cieszą się ogromną popularnością wśród wszystkich właścicieli zwierząt. Prowadzenie tego rodzaju działalności zazwyczaj okazuje się trafionym pomysłem, dlatego wiele osób z branży zoologicznej decyduje się jednak na zakup lokalu, a nie wynajem.

Własna działalność. Od czego zacząć?

Podczas zakładania działalności gospodarczej nie należy zapominać o rejestracji do ZUS. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZUA, jeśli chcemy zgłosić osobę, która jest ubezpieczona zdrowotnie i społecznie, bądź ZUS ZZA, jeśli dana osoba podlega jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Co więcej, przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna prowadzenie własnego biznesu, może skorzystać z ulgi na start. Polega ona na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej. To bardzo korzystne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców!

Jak wygląda rejestracja do VAT? W celu zarejestrowania do VAT przedsiębiorca musi złożyć deklarację VAT-R. Deklarację tę składa się zarówno w celu zarejestrowania się, jak i zaktualizowania danych w zakresie podatku od towarów i usług. W ten sposób przedsiębiorca decyduje, czy chce być czynnym podatnikiem, czy zostanie z niego zwolniony na mocy ustawy. Formularz VAT-R zawiera również pola, które wypełnia się w celu rejestracji do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Przedsiębiorca podczas rejestracji wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej musi zdecydować o formie opodatkowania. Ma on do wyboru cztery formy:

● opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej – tej formy nie należy zgłaszać do urzędu skarbowego, ponieważ jest ona przyznawana automatycznie,
● opodatkowanie według podatku liniowego w wysokości 19%,
● ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – nie wszyscy jednak mogą wybrać tę formę,
● karta podatkowa – przeznaczona jest dla osób, które nie korzystają z usług innych firm, a współmałżonek nie prowadzi takiej samej działalności i nie zatrudnia pracowników na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło.

Czytaj także:

Kategoria: Rynek pracy

Komentarze (2)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. Arkadiusz Wójcik pisze:

    Właśnie jestem w trakcie start-upu! Tekst uporządkował moją wiedzę.

  2. Czesława Piotrowska pisze:

    Ja w tym roku przeszłam na emeryturę, ale gdybym miała znów pracować 40 lat na etacie, to bym na pewno zrezygnowała na rzecz własnej firmy.

Wyraź swoją opinię