Jak wygląda audyt etyczny?

• 1 grudnia 2015 • Komentarze (0)

Przyzwyczajeni już jesteśmy do audytów dotyczących systemu zarządzania jakością, czy przestrzegania zasad ochrony środowiska.

audyt w firmie

Fotografia Flickr.com, CC 2.0 | Autor: Fabrizio Salvetti

Audyt etyczny nie jest jednak jeszcze tak popularny. Jak wygląda taki audyt? Poniżej znajdziecie ogólny opis jego przebiegu i zakresu.

Działania wstępne

Po podjęciu decyzji o przeprowadzaniu kontroli do firmy zgłasza się audytor. Ocenie podlegają warunki pracy, w tym również zaplecze socjalne np. szatnie, stołówki, pomieszczenia, w których można odpocząć. Kolejnym etapem są rozmowy z pracownikami. Wywiady prowadzone są indywidualnie i grupowo, zawsze są one poufne i odbywają się bez udziału kardy zarządzającej. Dzięki temu pracownicy szczerze i wyczerpująco odpowiadają na pytania oraz sami zgłaszają problemy, z jakimi się spotykają podczas pracy.

Obszary analizy

Następnym krokiem jest przegląd dokumentacji dotyczących bezpieczeństwa pracy np. Ppoż, BHP, czy związane z utrzymaniem parku maszynowego. Analizowane są także dokumenty dotyczące zatrudnienia. Kolejnym badanym obszarem jest przestrzeganie polityki antykorupcyjnej firmy. Te zagadnienia poruszane są przede wszystkim z kierownictwem firmy. Aby przedsiębiorstwo zdobyło pozytywną opinię w tym obszarze musi udowodnić pełną prawidłowość i przejrzystość podejmowanych działań.

Podsumowanie

Po przeprowadzeniu audytu etycznego powstają dokumenty przedstawiające jego wyniki. W podsumowaniu zawarte są zarówno nieprawidłowości, jak i obszary, w których firma stosuje dobre praktyki. Często organizuje się również spotkanie, na którym omawia się analizę oraz wskazuje obszary wymagające poprawy wraz z planem realizacji poprawek. Audyt etyczny pokazuje jak działa firma pod kątem przestrzegania przepisów prawnych, a także realizacji założeń kultury organizacji.

Badanie pokazuje też, na ile pracownicy są zadowoleni z warunków pracy. Prowadzenie takich badań wpływa pozytywnie na środowisko pracy oraz poprawia wizerunek firmy na zewnątrz.

Zobacz też: Czy Twoja firma przestrzega zasad etycznych w biznesie?

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Jak wygląda audyt etyczny?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Giełda i inwestycje, Polska

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię