Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Jak obniżyć rachunki za prąd?

• 9 grudnia 2022 • Komentarze (0)

Rachunki za prąd stanowią niemały wydatek w domowym budżecie i co gorsza, rachunek może być zdecydowanie wyższy w przyszłym roku, jeśli tylko przekroczymy limit zużycia. Dlaczego warto oszczędzać i jak to zrobić?

Dopłaty rządowe

Ceny prądy znacząco wzrosły, ale jeszcze przez rok mamy szansę na zaoszczędzenie pieniędzy, bo rząd zdecydował się na utrzymanie dotychczasowych cen dla gospodarstw domowych, ale tylko pod warunkiem zmieszczenia się w określonym limicie zużycia. Niby nie jest on mały, bo 2000 kilowatogodzin to sporo i przeciętna rodzina czteroosobowa powinna się w nim zmieścić, choć nie zawsze to takie oczywiste. Jest kilka pozornych drobiazgów, które mogą nas zgubić.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Dlatego warto jak najszybciej zacząć wdrażać zdrowe nawyki, by wszyscy domownicy przywykli do „dobrych” zwyczajów. Jest jeszcze jeden powód: jeśli uda nam się zmniejszyć zużycie prądu o 10% w stosunku do ubiegłego roku, skorzystamy z dodatkowej zniżki.

Zacznij od taryfy

Przywykliśmy, że dostępność prądu podlega określonemu monopolowi i najczęściej korzystamy z jednego, tego samego dostawcy. To spory błąd, bo na rynku funkcjonuje kilka firm i warto przejrzeć oferty, szczególnie zwracając uwagę na taryfę. Tak, w tym przypadku jest dokładnie tak samo, jak z każdym innym abonamentem: trzeba go dostosować do swojego trybu życia. Nadal wielu z nas codziennie wychodzi z domu do pracy, a więc nasze aktywności przypadają głównie na późne godziny wieczorne.

W takiej sytuacji lepiej płacić mniej w nocy i zdecydować się na nocną taryfę, a z kolei, gdy większość domowych zajęć: pranie, sprzątanie, koszenie trawnika, pozostawiamy sobie na soboty i niedzielę, przeanalizujmy taryfę weekendową.

Zrób przemeblowanie

Zasada jest prosta: musimy jak najdłużej korzystać ze światła dziennego, które nie tylko sprawia, że jest widno, ale też szczególnie w słoneczne dni, nieco ogrzewa nasze mieszkanie. Tylko dzieje się tak pod warunkiem, że damy naturze szanse. Zdejmijmy z okien ciężkie zasłony zaciemniające, przestawmy biurko bliżej okna, a przede wszystkim zaaranżujmy pokój dzienny od strony południowej i zachodniej. Sypialnię przenieśmy na północ, bo to pokój, w którym powinno być ciemniej i chłodniej, by poprawić nasz wypoczynek. Nie zapominajmy, że wprowadzenie do naszych pokoi luster, to dodatkowy element, który powiększa optycznie przestrzeń i daje efekt lepszego oświetlenia. Podobnie zresztą, jak pokoje pomalowane na jasne kolory.

Naucz się używać urządzeń gospodarstwa domowego

Trzeba przyznać, że od wielu lat producenci elektroniki i urządzeń gospodarstwa domowego dają z siebie wszystko, by wykonywać sprzęty tanie w eksploatacji. Tylko niestety, my bardzo często nie korzystamy z dobrodziejstwa wynalazków i ograniczamy użytkowanie do jednego, ulubionego programu.

Zmywarkę czy pralkę włączamy na „szybkie” mycie, czy pranie, zupełnie nie zwracając uwagi na to, że te dłuższe są energooszczędne. Podobnie bywa w trakcie zakupów, gdy bardziej potrafi nas zainteresować design niż klasa energetyczna.

Uwaga, kuchnia

Domowe posiłki to zdecydowanie sposób na spore oszczędności, bo jadanie w mieście jest kosztowne i niekoniecznie zdrowe. Tylko bardzo wiele zależy od liczebności naszej rodziny i metod eksploatacji płyty, piekarnika i kuchenki mikrofalowej.

Najwyższe zużycie ma płyta indukcyjna, każda inna jest nieco tańsza. W przypadku jednoosobowych gospodarstw przyrządzanie wolno gotowanych potraw może okazać się zbyt kosztowne. Starajmy się analizować nasz jadłospis, opanujmy pieczenie jednego dania po drugim, tak by wykorzystać fakt, że piekarnik jest już nagrzany, wreszcie pomyślmy, czy musimy gotować codziennie, czy może raz przyrządzić danie, a w kolejne dni tylko podgrzać.

Standardem powinno być gotowanie po pokrywkami i gromadzenie rodziny przy stole o jednej godzinie, po to, by wielokrotnie nie odgrzewać obiadów.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię