Jak budować solidną poduszkę finansową?

• 11 września 2017 • Komentarze (0)

Zanim zaczniemy inwestowanie nadwyżki zgromadzonych pieniędzy, należy się do tego odpowiednio przygotować. Zbędny finansowy chaos może szybko sprawić, że na inwestycjach tylko stracimy, zamiast pomnażać pieniądze. Od czego trzeba zacząć, by cieszyć się pokaźnymi oszczędnościami? Zachęcamy do lektury.

Świadomość dotycząca finansów

Okazuje się, że Polacy nie wykazują dużej wiedzy w zakresie efektywnego oszczędzania i pomnażania swoich środków. Nie mamy też doświadczenia, bo społeczeństwo polskie dopiero zaczyna się wzbogacać. Przez wiele lat nie wykazywaliśmy też zaufania do instytucji bankowych, a oszczędności trzymaliśmy w skarbonce.

finanse osobiste

Fotografia Moje Finanse

Na szczęście dzisiaj wiele się zmienia. Polacy nabywają wiedzę dotyczącą sprawnego zarządzania finansami nie tylko z reklam i kampanii społecznych, ale również u samego źródła. Coraz częściej korzystamy z profesjonalizmu osób zatrudnionych w bankach oraz doradców finansowych. Kwestie optymalnego zarządzania pieniędzmi zaczynamy wprowadzać coraz wcześniej. Co ciekawe, młodzi Polacy wyprzedzają pod tym względem seniorów.

Uporządkowanie portfela

Zanim zaczniemy oszczędzać, sprawdźmy, jaka jest nasza kondycja finansowa. Nie możemy odkładać czy przeznaczyć na inwestowanie środków, których brak zaburzy naszą płynność finansową. Eksperci potwierdzają, że oszczędności powinny wynosić jedynie 25% miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli na koncie jest zadłużenie, a na kredytobiorcy ciążą nieuregulowane raty, lepiej w pierwszej kolejności uporać się z zaległościami, a dopiero później rozpocząć regularne oszczędzania.

Weźmy pod uwagę, że spłata przeterminowanych należności też może być inwestycją, która wpłynie na lepszy stan naszego portfela.

Nie tylko oszczędzanie

Specjaliści rynku finansowego potwierdzają, że nie wystarczą same oszczędności. Konieczne jest wdrożenie programu, dzięki któremu pieniądze będą „pracować”. Niezbędne są inwestycje. Na szczęście polskie banki oferują dzisiaj cały wachlarz możliwości. Instrumenty inwestycyjne można dobierać indywidualnie, patrząc na swoje potrzeby, oczekiwania, ale również finansowe możliwości.

Inwestowanie może odbywać się bez ryzyka utraty wniesionego kapitału. Tutaj pod uwagę bierzemy konta oszczędnościowe oraz lokaty w banku. Takie formy pomnażania pieniędzy wiążą się jedynie z koniecznością „zamrożenia” środków na pewien czas. Nigdy jednak inwestor nie straci zainwestowanych pieniędzy. Inwestować można również z ryzykiem, lokując pieniądze na przykład w fundusze inwestycyjne.

Podstawowe zasady budowania stabilności finansowej

Osoby, które podjęły decyzję o inwestowaniu zgromadzonych środków i wybrały już niezbędny do tego instrument – na przykład konta oszczędnościowe czy fundusz inwestycyjny, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że:

  • Oszczędzanie i inwestowanie mają odbywać się regularnie i w długim czasie. Tylko wtedy przyniosą pożądany efekt,
  • Im więcej środków zostanie przekazanych na inwestycje, tym na większe zyski można liczyć,
  • Im bardziej agresywny instrument inwestycyjny (obarczony ryzykiem utraty wniesionego kapitału) zostanie wybrany, tym zarobek może być większy,

Na początku zawsze należy określić cel oraz budżet, jakim inwestor dysponuje w ramach inwestycji. Pomnażanie pieniędzy nie może zaburzyć aktualnej sytuacji finansowej.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (2 ocen)
Jak budować solidną poduszkę finansową?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię