Do czego przydaje się konto walutowe?

• 15 kwietnia 2016 • Komentarze (0)

Konto walutowe znajduje się w standardowej ofercie praktycznie każdego banku. Najczęściej są to konta w euro, dolarach, frankach szwajcarskich bądź funtach. Konto walutowe przydaje się w różnych sytuacjach, podczas zagranicznych wojaży, pozwala taniej zrobić zakupy przez internet, gdy pracuje się poza krajem, można na nim gromadzić zarobione środki.

100 złotych

Materiały własne: 100 polskich złotych

Założenie konta walutowego jest również niezbędne w sytuacja starania się o kredyt w innej walucie.

Konto walutowe nie tylko dla kupujących w internecie

Bez wątpienia konto walutowe daje wiele możliwości oraz korzyści dla jego posiadaczy. Jest ono przydatne dla osób podróżujących w celach osobistych bądź służbowych, dla prowadzących biznes z zagranicznymi kontrahentami oraz dla osób oszczędzających w obcej walucie. Konto walutowe chroni przed koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem środków. Przebywając zagranicą można bezpośrednio z niego wypłacać gotówkę w danej walucie zarówno w bankach jak i bankomatach, nie martwiąc się przy tym o naliczenie dodatkowych opłat.

Założenie konta walutowego wymaga spełnienia takich samych formalności jak założenie zwykłego rachunku osobistego. W zależności od procedur przyjętych przez dany bank może je otworzyć poprzez kanał bankowości elektronicznej lub złożyć wniosek osobiście w oddziale banku. Nie ma natomiast przymusu zakładania konta walutowego w tym samym miejscu, w którym ma się już otwarty rachunek osobisty czy firmowy. Nie zawsze bowiem może okazać się to najkorzystniejszą dla nas opcją. Zanim wybierze się konto walutowe należy sprawdzić: czy dany bank nie wymaga comiesięcznej wpłaty minimalnej, jakie są naliczane opłaty za prowadzenie konta, ile kosztuje wydanie karty oraz ile płaci się za przelewy walutowe.

Karta płatnicza przydaje się w czasie podróży

Wiele banków nie pobiera opłaty za samo konto walutowe, czasem jednak trzeba spełnić pewne dodatkowe warunki dotyczące wartości wykonanych operacji. Należy jednak pamiętać, że często w przypadku kont walutowych naliczane są prowizje za operacje wykonane przy pomocy kart płatniczych. W zależności od zapisów w umowie mogą one być pobierane w złotówkach lub w walucie konta. Karta do rachunku walutowego jest opcją dodatkową, na którą nie trzeba się decydować od razu, w momencie zakładania konta. Jednak dla osób, które dużo podróżują karta może okazać się bardzo przydatnym rozwiązaniem. Posiadacz karty płatniczej nie musi bowiem pamiętać o odpowiednim zapasie gotówki. Wiele banków oferuje swoim klientom możliwość darmowych wypłat w bankomatach zagranicą. Warto jednak upewnić się co do tej opcji przed planowanym wyjazdem.

Konto walutowe ma wiele zalet i nie tylko przydatne dla osób robiących zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Może ono spełniać funkcje konta oszczędnościowego, dla osób zarabiających w obcej walucie lub często wyjeżdżających zagranicą. Na rynku praktycznie każda instytucja finansowa posiada taki rachunek w swojej ofercie. Zanim jednak wybierze się dane konto walutowe należy dokładnie przeczytać umowę, ogólne warunki oraz regulamin by dokładnie wiedzieć za co pobierane są opłaty. Jeżeli zamierzasz założyć konto walutowe koniecznie odwiedź: http://raiffeisenpolbank.com/klienci-indywidualni/konta-osobiste/konto-walutowe-r-dealer

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Do czego przydaje się konto walutowe?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię