Dlaczego Polacy kupują złoto?

• 25 lipca 2017 • Komentarze (0)

Różne zawirowania polityczne i niepokój na rynkach finansowych sprawiają, że Polacy coraz bardziej interesują się inwestycjami w złoto. Ten kruszec nadal postrzegany jest jako stabilna lokata kapitału na niepewne czasy. Czy to jednak jedyny powód zainteresowania złotem naszych rodaków?

Zainteresowanie Polaków złotem staje się coraz większe. W ciągu ostatnich 5 lat rynek tego kruszcu w naszym kraju urósł ponad trzykrotnie. Jego roczne tempo wzrostu to nawet 30%. W 2016 roku Polacy kupili około 7 ton złota. Przy okazji warto dodać, że zainteresowanie tym kruszcem na świecie w ubiegłym roku było największe od 3 lat. W skali całego globu sprzedano ponad 4,3 tys. ton złota (źródło: http://wyborcza.biz/biznes/7,147582,21532309,polacy-kupuja-zloto-na-potege-ale-nie-stac-ich-na-sztabki.html?disableRedirects=true). Co powoduje coraz większe zainteresowanie Polaków inwestowaniem w ten szlachetny metal?

inwestycje w złoto

Fotografia: Moje Finanse

Metale jako atrakcyjna lokata

 Pomimo że nadal daleko nam jeszcze do mieszkańców Europy Zachodniej, również w Polsce wiedza na temat ekonomii i inwestowania jest coraz większa. Oczywiście trudno ją jeszcze nazywać wiedzą powszechną, ale jest na pewno lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Edukacji ekonomicznej sprzyja ława dostępność wiedzy, na przykład za pośrednictwem internetu. Większa świadomość na temat inwestowania i różnych instrumentów finansowych przekłada się także na wzrost zainteresowania złotem jako alternatywnym sposobem lokowania kapitału. Z badań wynika, że ten kruszec jest najbardziej rozpoznawalnym metalem inwestycyjnym.

Złoto na niepewne czasy

W zainteresowaniu Polaków złotem duże znaczenie ma także powszechne przekonanie, że to kruszec bezpieczny, któremu warto zaufać w niepewnych czasach. W takim kontekście złoto staje się już nie inwestycją krótkoterminową, na której można szybko zarobić, ale bezpieczną lokatą, jest zabezpieczeniem majątku. Takie przekonanie jest zresztą powszechne na świecie. Im bardziej niestabilna sytuacja geopolityczna i ekonomiczna, tym więcej osób kupuje złoto.

– Doskonałym przykładem, potwierdzającym postrzeganie złota jako lokaty na niepewne czasy, jest głosowanie nad Brexitem w 2016 roku, w którego czasie cena złota wzrosła o 30% na londyńskiej giełdzie, ponieważ wiele osób obawiało się niepewnej sytuacji po referendum – mówi specjalista serwisu zlota-uncja.pl. – W niepewnych czasach najlepiej kupić sztabkę złota i trzymać ją pod ręką, mogąc spieniężyć kruszec w każdej chwili – dodaje ekspert zlota-uncja.pl.

Łatwy zakup złota

Na wzrost zainteresowania Polaków złotem ma także niewątpliwie fakt, że inwestycyjne sztabki lub monety można coraz łatwiej kupić w naszym kraju. Nie trzeba już korzystać z pośrednictwa maklerów, składać skomplikowanych zamówień na światowych giełdach. Tak naprawdę wystarczy kliknąć kilka razy w sklepie internetowym i już możemy stać się właścicielem sztabki złota lub monety bulionowej. Nie potrzeba do tego żadnej skomplikowanej wiedzy ekonomicznej czy inwestycyjnej. Przy okazji warto jednak podkreślić, że należy kupować złoto tylko u wiarygodnych, legalnie działających dealerów. Tylko wtedy będziemy pewni, że złoto rzeczywiście otrzymamy i nie będzie to żadna podróbka.

Banki centralne jako wzór do naśladowania

Polacy dostrzegają również działania banków centralnych na rynku złota. Funkcjonuje tu pewien efekt psychologiczny – jeśli banki państw chętnie kupują złoto i powiększają swoje rezerwy w tym kruszcu, oznacza to, że warto zainteresować się tym metalem. W ubiegłym roku nie brakowało przecież wielu doniesień medialnych na temat aktywności banków centralnych na rynku złota. Na przykład w 2016 roku Centralny Bank Rosji dokupił 40,4 tony złota, a Chiny zwiększyły swoje rezerwy o 184 tony. Nadal jednak najwięcej złota posiadają Stany Zjednoczone (8,1 tys. ton) i Niemcy (3,3 tys. ton) według analiz Bankier.pl. Natomiast rezerwy w złocie Narodowego Banku Polskiego w 2016 roku wynosiły prawie 103 tony, co plasuje nas na 33 miejscu wśród banków centralnych z największymi zapasami tego kruszcu. Warto dodać, że nasze złoto przechowywane jest w londyńskim skarbcu Bank of England w postaci sztabek good delivery (każda posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera). NBP zarobił na inwestowaniu złota na rynkach finansowych 29,8 mln zł w ubiegłym roku (źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-zarabia-miliony-na-rezerwach-zlota-w-Londynie-7507806.html). Skoro banki centralne nie boją się złota, dlaczego nie miałby zainteresować się tym kruszcem przeciętny Kowalski?

Przedstawione powyżej czynniki mają większy lub mniejszy wpływ na wzrost zainteresowania złotem w Polsce. Wszystko na to wskazuje, że nasz rynek złota nadal będzie dynamicznie się rozwijał, podobnie jak wzrasta światowe zapotrzebowanie na ten kruszec. Warto przy tym pamiętać, że zasoby złota są coraz mniejsze na świecie, a to oznacza, że jego ceny mogą rosnąć jeszcze szybciej.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (2 ocen)
Dlaczego Polacy kupują złoto?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię