Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Co to jest odzież robocza?

• 23 marca 2023 • Komentarze (0)

Odzież robocza BHP to niezbędny element wyposażenia każdego pracownika, który wykonuje swoją pracę w trudnych, czy niebezpiecznych warunkach. Ze względu na to, że zapewnia ona ochronę, jest wymagana w niektórych zawodach. W artykule tym omówimy podstawowe informacje dotyczące odzieży roboczej BHP oraz sytuacje, w których przysługuje pracownikowi prawo do otrzymania takiej odzieży.

fot. Unsplash, zgonie z licencją

Odzież robocza BHP – przepisy?

W Polsce nie ma jednoznacznie określonych przepisów dotyczących rodzaju odzieży roboczej lub innych środków ochrony, jakie są wymagane na konkretnych stanowiskach pracy. W praktyce, decyzje dotyczące stosowania odzieży roboczej i środków ochrony podejmuje kierownictwo zakładu pracy w porozumieniu z przedstawicielami pracowników. Taka konsultacja jest obowiązkowa, jednakże wynik nie musi być dla szefostwa wiążący. Wszelkie decyzje powinny być podejmowane na podstawie oszacowania ryzyka zawodowego pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia niepożądanego zdarzenia oraz stopnia ewentualnej szkody.

Jeśli chodzi o skarpety, to w tym przypadku zazwyczaj muszą być po prostu wygodne, jednak zależy to także od miejsca wykonywanej pracy. Skarpety powinny być zrobione z odpowiedniego materiału, który zapewni komfort oraz ochroni stopy przed otarciami. Najlepiej, żeby były one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub wełna, które są przewiewne i zapewniają dobre odprowadzanie wilgoci z powierzchni stopy. Ważne jest także, żeby były dopasowane. Właśnie dlatego możesz pozwolić sobie na skarpetki oddające Twoją osobowość. Kolorowe, w kropki, czy w paski? Wysokiej jakości skarpetki możesz kupić tutaj: https://nanushki.com/s/51/skarpetki-w-kropki.

Zgodnie z przepisami, odzież robocza BHP musi zapewnić pracownikowi odpowiedni poziom ochrony przed różnymi zagrożeniami wynikającymi z charakteru wykonywanej pracy. Konkretne wymagania dotyczące odzieży roboczej mogą się różnić w zależności od rodzaju pracy oraz jej warunków.

fot. Unsplash, zgonie z licencją

Odzież robocza – kiedy przysługuje?

W przypadku, gdy praca niesie ze sobą zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika, to pracodawca ma obowiązek dostarczyć odpowiednią odzież roboczą oraz inne środki ochrony osobistej. Przykładem takiej pracy może być praca w branży budowlanej, przemysłowej czy rolniczej. Natomiast w przypadku, gdy praca nie niesie ze sobą znaczącego zagrożenia, decyzja o dostarczeniu odzieży roboczej pozostaje w gestii pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio dobrana odzież robocza zwiększa bezpieczeństwo pracownika i jest istotnym elementem dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Zgodnie z artykułem 2376 Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie niezbędnych środków ochrony indywidualnej, w tym odzieży ochronnej, która ma za zadanie zabezpieczenie pracownika przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pracownik, zgodnie z dalszymi zapisami tego artykułu, powinien być również przeszkolony w użytkowaniu odzieży ochronnej oraz poinformowany o konieczności jej stosowania. Zwykle informacje dotyczące odzieży ochronnej dostosowanej do konkretnych stanowisk oraz konieczności jej stosowania są zawarte w zakładowym regulaminie BHP i nie podlegają negocjacji. Pracodawca może odsunąć od stanowiska pracy pracownika, który nie przestrzega obowiązku stosowania odzieży ochronnej, a pracownik może odmówić wykonywania zadań, jeśli nie zostanie mu zapewniona odpowiednia ochrona.

Czytaj także:

Kategoria: Rynek pracy

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię