Co to jest egzekucja komornicza?

• 11 maja 2016 • Komentarze (0)

Wielu ludziom komornicy kojarzą się z bezdusznymi osobami, które przychodzą do mieszkań, aby zebrać długi, zostawiając lokatorów bez środków do życia oraz z opróżnionymi pomieszczeniami. Jest to mylne wyobrażenie, ponieważ komornik nie może odebrać danej osobie wszystkich pieniędzy przez nią zgromadzonych. Istnieją limity egzekucji oraz kwoty wolne od zajęć.

Kim jest komornik?

komornik

Fotografia CC 2.0 Flickr.com autorstwa Jim Lawes

Komornik to funkcjonariusz publiczny, działający przy sądzie rejonowym, wykonujący swoje czynności w sposób przewidziany przez przepisy zawarte w kodeksie postępowania cywilnego, a przy wykonywaniu ich podlega tylko ustawom, orzeczeniom sądowym oraz prezesowi sądu rejonowego, przy którym działa. Jego zadaniem jest między innymi wyegzekwowanie zaległych należności, przeprowadzenie eksmisji czy opróżnienie lokalu. Może również prowadzić egzekucję z dochodów dłużnika, na przykład z wynagrodzenia, nieruchomości czy ruchomości. Wszystko to wykonywane jest w drodze przymusu egzekucyjnego. Takim komornikiem, działającym przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia, jest Komornik Sądowy Janusz Kruk.

Egzekucja komornicza

Komornik, wykonujący egzekucję, musi mieć dokument, uprawniający do niej, czyli tytuł egzekucyjny, zaopatrzony w klauzulę wykonalności (klauzula ta stwierdza, iż tytuł egzekucyjny spełnia wszelkie przewidziane prawem wymogi i nadaje się do wykonania). Takim tytułem egzekucyjnym może być na przykład prawomocne orzeczenie sądu, ugoda zawarta przed sądem czy akty notarialne, obejmujące obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy. Sam tytuł egzekucyjny, bez klauzuli wykonalności, nie pozwala na wszczęcie egzekucji.

Co może zająć komornik?

Według tego, co zostało napisane wcześniej, zajęciom mogą podlegać: domy, mieszkania, działki, samochody, sprzęt RTV i AGD, meble oraz dochody dłużnika. Istnieją jednak limity egzekucji. Przy egzekucji z nieruchomości, komornik nie może zająć “niezbędnych przedmiotów domowych”, takich jak pościel, bielizna, codzienne ubranie oraz zapasy żywności i opału potrzebne na okres jednego miesiąca, jak i przedmiotów niezbędnych do nauki czy wykonywania przez dłużnika pracy zarobkowej (nie wliczając w to samochodu, który komornik ma prawo zająć, chyba że jest to pojazd dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej, będącej członkiem rodziny). Komornik może jednak zająć meble czy inne ruchomości, takie jak telewizor czy komputer (chyba że posiada on zainstalowane oprogramowaniem do komunikacji osoby niepełnosprawnej).

Przy egzekucji nieruchomości, komornik musi najpierw złożyć wniosek o wpis informacji o wszczęciu postępowania egzekucyjnego do księgi wieczystej, następnie sporządza opis oraz szacuje nieruchomość. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie licytacji, podczas której cena wywoławcza wynosi ¾ zawartości nieruchomości. Z uzyskanej z licytacji kwoty, komornik pokrywa dług, a także swoje koszty, koszty biegłego, który szacuje wartość nieruchomości oraz koszty sądowe.

Kancelaria komornicza Komornika Sądowego Janusza Kruka, działająca na obszarze całego kraju, prowadzi takie czynności komornicze jak eksmisje, spis inwentarza czy komornicze licytacje nieruchomości i ruchomości.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Co to jest egzekucja komornicza?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Czytaj także:

Moje-finanse.pl na Facebooku

 

Kategoria: Finanse osobiste

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię