Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Banki opanowują miasta. Wypierają kawiarnie, sklepy i restauracje

• 4 maja 2013 • Komentarze (0)

Banki okupują miejsca niegdyś zarezerwowane przez kawiarnie, restauracje, niewielkie butiki i kwiaciarnie. Instytucje finansowe trwale przejęły miejsca, które jeszcze kilka lat temu stanowiły centra towarzyskie średnich i większych polskich miast.

PKO BP

fotografia za zgodą – infokoszalin.pl

Zdaniem Aleksandry Szymańskiej z gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej, o ile jej miasto może nadal pochwalić się urokliwą starówką, to dziś wiele miejsc, które uchodziły dotychczas za centra kultury w Gdańsku, dziś są skutecznie przejmowane przez instytucje finansowe.

Do podobnych wniosków dochodzi dr Monika Murzyn-Kupisz reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Ekspertka podkreśla, że to nie ceny wynajmu powinny być jedynym kryterium, które dziś decyduje o dyspozycji lokali użytkowych w polskich miastach.

Eksperci podkreślają, że banki starają się o coraz atrakcyjniejsze miejsca. Budowa jednego banku w centrum pociąga za sobą szereg kolejnych. W efekcie miejsca, do których mieszkańcy tak chętnie wracają pamięcią, teraz wieczorami stają się opustoszałymi dzielnicami biurowymi. Życie gaśnie w nich bowiem po godz. 16.00.

Znamy sposób na wymierające starówki i centra polskich miast

Jedynym sposobem, który pozwoliłby na zrobienie porządków w polskich miastach wydaje się być nawiązanie współpracy na linii menadżerów urbanizacyjnych – samorządów.

Dr Monika Murzyn-Kwapisz przekonuje, że władze lokalne dysponują odpowiednimi narzędziami, które pozwoliłyby na zmianę ponurego charakteru starówek. W latach 90. wiele polskich samorządów otrzymało liczne nieruchomości położone w strategicznych punktach miast. O ile prywatnego inwestora niespecjalnie interesuje to, kto wynajmie od niego powierzchnie, tak miejskie władze powinny przekazywać swoje obiekty w ręce osób, które wnoszą odpowiednią wartość dodatnią co centrów.

Analitycy przypominają, że w Europie Zachodniej z powodzeniem przyjął się model samorządowego urzędnika, który dba o jakość zagospodarowania wolnej przestrzeni na starówkach. Ci odpowiadają m.in. za organizację i przebieg wydarzeń kulturalnych, a także wszelkich projektów aktywizujących społeczność do spędzania wolnego czasu w centrach miast.

Czytaj także:

Kategoria: Polska, System bankowy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię