Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

„One way ticket”, czyli 30 % Polaków chce wyjechać z kraju

• 16 kwietnia 2013 • Komentarze (0)

Badania Work Service dowodzą, że dziś aż 28,9 % czynnych zawodowo Polaków chce wyjechać za granicę w poszukiwaniu lepszego standardu życia. To zdecydowanie więcej niż jeszcze rok temu – wtedy o wyjeździe myślał co dziesiąty z nas.

emigracja Polaków

fot. flickr.com | aut. MPD01605

Oszacowano, że nadal najpopularniejszym kierunkiem emigracji Polaków są Niemcy. O ile wzmożona chęć opuszczenia kraju jest zrozumiała wśród osób w wieku między 18, a 45. rokiem życia, to coraz większą grupę, która jest gotowa do wyjazdu stanowią Polacy w wieku od 45 do 54 lat. Analitycy podkreślają, że tak złych danych nie spodziewano się – szczególnie tych dot. Polaków w wieku produkcyjnym.

Rodacy chcą wyjeżdżać przede wszystkim do naszych zachodnich sąsiadów, ale i w stronę krajów skandynawskich, a także do Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Hiszpanii. W raporcie przygotowanym przez Work Service czytamy, że zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi jest stosunkowo niewielkie.

Tomasz Hanczarek, tj. prezes firmy Work Service podkreśla, że jednym z czynników, które decydują o wzmożonej chęci opuszczenia kraju jest rosnąca wiedza i świadomość Polaków. Wielu krewnych i znajomych, która poradziła sobie na obczyźnie, przywozi dużo doświadczenia oraz porad na temat wyjazdu oraz możliwości ułożenia sobie życia za granicą. Niezdecydowanych popychają także problemy ze znalezieniem zatrudnienia w kraju oraz niskie zarobki (dot. szczególnie mniej wykwalifikowanych pracowników).

Z raportu wynika także, że grupą najbardziej zdeterminowaną do wyjazdu są m.in. bezrobotni z rejonów wiejskich lub niewielkich miejscowości. Osoby, które mają chociażby teoretyczne kwalifikacje myślą o emigracji nieco rzadziej, głównie ze względu na konieczność zmiany specjalizacji zawodowej. Dla wielu zatrudnienie na stanowisku, które nie wymaga odpowiednio wysokich kwalifikacji wydaje się mało atrakcyjne pomimo stosunkowo wysokich płac.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Polska, Rynek pracy, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię