Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Problem ze służebnością przesyłu? Sprawdź księgę wieczystą

• 19 sierpnia 2015 • Komentarze (0)

„Służebność przesyłu” brzmi niezwykle tajemniczo, ale chodzi o prawo wpisane do księgi wieczystej, które pozwala przedsiębiorcy energetycznemu czy wodociągom na eksploatację i prowadzenie napraw i konserwacji sieci przesyłowych na czyjejś nieruchomości.

elektrycy

Fotografia: flickr.com, licencja: C-C 2.0, autor: Western Area Power

Prawo to jednak dba także o właścicieli nieruchomości, pozwalając im na uzyskanie wynagrodzenia czy odszkodowania od firm, które mają sieci na ich terenie.

Ile można zyskać?

Wartość takiego wynagrodzenia zależy od aktualnej wartości działki, jej położenia, otoczenia, jakości gruntu, a także od tego, w jaki sposób istniejące sieci przesyłowe są uciążliwe dla właściciela lub też ograniczają prawidłowe wykorzystanie przez niego terenu.

Pieniądze można otrzymać za to, że firma korzysta z tak zwanego “pasa eksploatacyjnego”, a pas często obejmuje więcej terenu niż zajmuje sama linia energetyczna czy rury przebiegające pod ziemią lub nad. Co ciekawe, jeśli słupy energetyczne znajdują się poza granicami działki, ale przebiega nad nią linia, to także można starać się o otrzymanie pieniędzy.

Jak wyegzekwować pieniądze?

Warto sprawdzić w dziale III Księgi Wieczystej terenu czy są w niej informacje na temat służebności przesyłu i zgłosić swoją sprawę do doświadczonej kancelarii, która sprawami podobnymi zajmuje się od kilku lat: http://www.nihil-obstat.pl/sluzebnosc_przesylu. Zwykle sam proces sądowy trwa długo, bo kilka miesięcy albo nawet lat, ale zorientowany i doświadczony prawnik jest w stanie wygrać z firmą, która będzie mocno bronić się przed płaceniem pieniędzy za użytkowanie terenu lub zajęcie go. To oczywiste, biorąc pod uwagę, że wszystkie łącznie są winne właścicielom terenów nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

Co ważne, przedsiębiorstwo przesyłowe nie może szantażować zakończeniem dostarczania prądu, wody albo gazu do nieruchomości, której właściciel wystąpił o odszkodowanie czy ustanowienie służebności. Ustanowienie przesyłu powinno być w interesie obu stron.

Czytaj także:

Kategoria: Nieruchomości, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię