Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Polacy obawiają się przyszłości. Większość niestabilna finansowo

• 18 marca 2013 • Komentarze (0)

Wskaźnik niestabilności finansowej, tj. Genworth Index wskazuje, że Polacy obawiają się nadchodzącej fali recesji i z niepokojem spoglądają w przyszłość. Z opublikowanych kilka dni temu danych wynika, że znaleźliśmy się w czołówce najmniej stabilnych państw świata.

Polacy

fot. flickr.com | aut. Maʝicdölphin

W tegorocznej edycji zbadano w sumie 20 państw. Skala wyniosła od 0 do 100 punktów – odpowiednio niska stabilność finansowa oraz wysokie bezpieczeństwo finansowe. Polska znalazła się na szarym końcu, tuż przez Portugalią oraz Włochami zdobywając łącznie 13 punktów w klasyfikacji. W czołówce dominują: Chiny, Norwegia oraz Szwecja.

Warto podkreślić, że największą poprawę w stosunku do ostatnich badań (2010r.) zanotowano w przypadku Szwecji i Meksyku; największy spadek przypadł Danii, Włochom, Portugalii, Grecji oraz Danii.

Polska nadal jest jednym z niewielu krajów europejskich, które zdaniem analityków dość długo opierał się rosnącej na zachodzie fali recesji gospodarczej. Mimo że na tle Europy poradziliśmy sobie całkiem dobrze, to Polacy niechętnie spoglądają w przyszłość i wyraźnie pozostają pesymistami. W tabeli wyprzedzają nas nawet Irlandia oraz Hiszpania, które rzeczywiście miały znacznie większe problemy finansowo-gospodarcze w porównaniu do naszego kraju. Rodacy określają swoją pozycję średnio dwa razy słabiej niż Francuzi czy Niemcy oraz przeszło czterokrotnie w przypadku krajów nordyckich.

1 na 100 gospodarstw domowych czuje się bezpiecznie

Ankietowani mogli określić swoją pozycję na jednym z czterech segmentów, tj. „stabilizacja finansowa”, „ostrożność”, „zmaganie się z problemami” oraz „niestabilność finansowa”.

Tylko niecałe 1 % badanych gospodarstw domowych uznało się za bezpieczne finansowo. Pozostała część określiła się jako niestabilna, ostrożna – reszta zmaga się z problemami (odpowiednio 45 %, 48 % i 7%). Aż przeszło 90 % uważa, że trudna sytuacja finansowa w jakiej się znalazły w najbliższym czasie albo nie ulegnie zmianie, albo pogorszy się.

Badania potwierdzają, że to niski poziom wynagrodzeń oraz kiepska stabilizacja na rynku pracy jest głównym powodem, który zagraża bezpieczeństwu finansowemu gospodarstw domowych. Znaczna część Polaków jest zmartwiona wysokimi kosztami utrzymania.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste, Polska, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię