Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Złoto coraz popularniejsze wśród Polaków. Czy to bezpieczna forma inwestycji?

• 28 października 2012 • Komentarze (0)

Z badań wynika, że Polacy coraz chętniej sięgają po złoto jako płynną formę inwestycji ich kapitału. W tej publikacji przyjrzymy się rynkowi tego kruszcu i wskażemy na najpopularniejsze mity i fakty związane z rynkiem złota z punktu widzenia osoby, która chce obronić swój kapitał przez inflacją.

1. Czy złoto zachowuje swoją wartość?

złoto

fot. flickr.com | aut. digitalmoneyworld

Trudno się nie zgodzić. Sięgając do historii, także i dziś możemy z całą pewnością stwierdzić, że złoto pozwala na zachowanie wartości środków oraz ich pomnażanie w dłuższej perspektywie. Warto przypomnieć, że od początku XX wieku wartość przeciętnego portfela inwestora, który zdecydował się na zakup złota rósł w tempie 1 % w skali roku. Co ciekawe – jego wyniki rosły szybciej niż inflacja, a to jeden z powodów, dla których ten kruszec cieszy się takim powodzeniem wśród Polaków.

2. Czy na złocie można dużo zarobić?

Naturalnie. Stopy zwrotu w ostatnich latach były szczególnie imponujące. Na przestrzeni ostatnich 10 lat cena złota wzrosła o ok. 450 %, a przy tym na koniec każdego roku nie była niższa niż na jego początku.

3. Czy złoto to bezpieczna inwestycja?

Nie do końca. Warto przypomnieć, że od początku lat dziewięćdziesiątych aż do 2001r. ceny złota spadły o 70-80% i chociaż wskazanie przez nas tego okresu jest nieco tendencyjne, to w ogóle warto mieć taki scenariusz na uwadze.

4. Czy produkcja złota na świecie spada?

Nie, to nieprawda. Pierwotnie część inwestorów mogła oczywiście odnieść takie wrażenie, ponieważ w okresie hossy, tj. w 2008r. produkcja złota wyraźnie spadła. Uważano, że trend jest zniżkowy, ale kiedy ceny zaczęły szybować w górę – produkcja nagle przyspieszyła. Według analityków kolejne lata mają przynieść kolejny wzrost wydobycia kruszcu.

Czytaj także:

Kategoria: Finanse osobiste, Giełda i inwestycje, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię